U prvih šest mjeseci u Hrvatskoj pronađeno 337 krivotvorenih novčanica

Zagreb, 16.1.2013.- U Hrvatskoj je tijekom 2012. godine registrirano ukupno 1309 komada krivotvorenih novčanica, a najveći se broj, 861 komad, odnosi na krivotvorene novčanice eura, slijedi 315 krivotvorenih novčanica kune te 109 krivotvorina američkog dolara, objavila je Hrvatska narodna banka na svojim web stranicama. Na arhivskoj fotografiji krivotvorene novčanice izložene na tiskovnoj konferenciji primorsko-goranske Policijske uprave u Rijeci 12.3.2008. godine. foto FaH/ Miljenko KLEPAC/ ua

Od siječnja do lipnja 2017. iz optjecaja je izdvojeno 337 komada krivotvorenih novčanica svih valuta – najveći je udio (62,6 posto) krivotvorenih eura, slijede krivotvorene novčanice kune s udjelom od 26,7 posto te krivotvorine američkih dolara s udjelom od 9,2 posto, izvijestila je Hrvatska narodna banka (HNB).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krivotvorine registrirane u prvom polugodištu 2017. količinom i kvalitetom izrade nisu izazvale poremećaje u poslovanju s gotovim novcem ni u specijaliziranim institucijama ni u javnosti, a nisu izazvale ni financijsku štetu većeg razmjera, kažu u središnjoj banci.

Od siječnja do lipnja 2017. registrirano je ukupno 211 komada krivotvorenih novčanica eura, što je porast od 2,4 posto u odnosu na broj krivotvorenih novčanica eura evidentiranih u istom razdoblju 2016. kada je iz optjecaja izdvojeno 206 komada krivotvorenih novčanica eura. Iz optjecaja su u najvećem broju izdvojene krivotvorine od 50 eura (114 komada) s udjelom od 54 posto u ukupnom broju registriranih krivotvorenih novčanica eura. Slijede krivotvorine od 20 eura s udjelom od 21,3 posto te krivotvorine od 100 eura s udjelom od 10,9 posto.

Najčešće krivotvoren apoen domaće valute bila je novčanica od 200 kuna, na koju otpada 53 komada registriranih primjeraka krivotvorina kune ili 58,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzme li se u obzir da je prosječno u prvom polugodištu 2017. u optjecaju bilo 211 milijuna komada novčanica kune, može se utvrditi da su na milijun komada originalnih novčanica u optjecaju tijekom navedenog razdoblja evidentirana prosječno 0,4 komada krivotvorenih novčanica kuna.

U istom razdoblju registriran je ukupno 31 komad krivotvorenih novčanica američkog dolara, odnosno njihov se broj smanjio za 56,9 posto u odnosu na broj krivotvorenih novčanica američkog dolara evidentiranih u istom razdoblju 2016. kada su iz optjecaja izdvojena 72 komada krivotvorenih novčanica američkog dolara.

“Rizik od pojave i zaprimanja krivotvorenog novca ne može se isključiti i uvijek se u poslovanju s gotovim novcem mora uzeti u obzir mogućnost prijevare. Vještačenjem krivotvorenih novčanica utvrđeno je da krivotvoritelji često imitiraju pojedina zaštitna obilježja poput zaštitne niti, vodenog znaka, holograma i optički promjenjive boje, pa Hrvatska narodna banka poziva građane na pojačan oprez, a institucije i tvrtke koje posluju s gotovim novcem na primjenu odluka HNB-a o uvjetima obrade i redistribuiranja novčanica”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.