Poljski Senat odobrio reformu Vrhovnog suda

Foto: fah

Gornji dom poljskoga parlamenta u subotu rano ujutro odobrio je reformu Vrhovnog suda unatoč Europskoj uniji i kritikama kod kuće da će zakon potkopati demokratske procese i ravnotežu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko tisuća prosvjednika okupilo se u Varšavi i gradovima širom Poljske u znak prosvjeda protiv nacrta zakona dok je Senat raspravljao do kasnih noćnih sati.

Zastupnici donjeg doma u četvrtak su prihvatili reformu Vrhovnog suda unatoč javnim prosvjedima i upozorenjima Europske unije, zabrinute za neovisnost pravosuđa u tolikoj mjeri da je zaprijetila neviđenim sankcijama. Prije glasovanja kojemu su prethodile burne rasprave u parlamentu, oporba je upozorila da se događa “državni udar” koji ugrožava neovisnost pravosudnog sustava.

Vladajuća poljska stranka Pravo i pravda (PiS), na vlasti od jeseni 2015., odlučila je zanemariti upozorenja Europske unije. Oni tvrde kako su te promjene nužne kako bi sudovi postali odgovorniji, te kako bi osigurali da državne institucije služe svim Poljacima, ne samo “elitama” za koje tvrde da predstavljaju bazu podrške oporbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je u srijedu pozvala Varšavu da “prekine” reformu pravosudnog sustava, zaprijetivši sankcijama. “Veoma smo blizu tome da pokrenemo članak 7 ugovora EU-a”, što znači moguće sankcije poput ukidanja prava glasovanja Poljske u EU-u, upozorio je potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.

“Postoji opasnost da sudovi budu podređeni političarima”, istaknuo je pred novinarima poljski pučki pravobranitelj Adam Bodnar. “PiS koji nema većinu koja se traži po ustavu, pokušava zakonima mijenjati politički sustav u Poljskoj”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.