U Matici hrvatskoj od 6 do 9. lipnja održava se Treći festival knjige pod sloganom Matica dobrih knjiga.
Uz predstavljanja novih naslova Matičinih ogranka iz svih dijelova Hrvatske, na Festivalu će sudjelovati i ogranci iz BiH, kao i gosti: nakladničke kuće Alfa, Disput, Društvo hrvatskih
književnika, Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska sveučilišna naklada,
Hrvatski institut za povijest, a ove godine i Kršćanska sadašnjost i Naklada Ljevak.
Svečano otvaranje Festivala održava se u četvrtak, 6. lipnja u 19 sati. Prigodni govor održat će predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran i predsjednik Hrvatskog društva karikaturista Nikola Plečko (Nik Titanik).
>U Otočcu osnovan novi ogranak Matice hrvatske
Godina Marka Marulića
U Godini Marka Marulića, ovogodišnji Festival otvara se predstavljanjem trećeg sveska
Marulićevih djela u biblioteci Stoljeća hrvatske književnosti – Latinska moralno poučna i
teološka proza, koji je priredio Bratislav Lučin.
Radi se o reprezentativnom izboru iz Marulićevih renesansnih proznih uspješnica. O njima će govoriti urednik izdanja Ivan Lupić sa Sveučilišta u Rijeci i Lahorka Plejić Poje sa Sveučilišta u Zagrebu.
Svojim nastupom otvaranje će uveličati i Policijska klapa Sveti Mihovil.
Prethodno se u 18.30 sati u Matičinoj Galeriji otvara Međunarodna izložba karikatura u
organizaciji Matice hrvatske i Hrvatskog društva karikaturista. Najava je to tradicionalne 29. Međunarodne izložbe karikatura Zagreb 2024. koja će u studenom biti postavljena i otvorena u Kući karikature Oto Reisinger. Tema izložbe je “Književnost u karikaturi”.
>Matica hrvatska apelira: Zaustavimo nasilje u našoj zemlji
Koncerti i poezija
Osim u predstavljanjima novih izdanja, tijekom četiri festivalska dana, posjetitelji će u
dvorištu Matičine Palače moći uživati u koncertima, Večeri poezije (OMH u Hrvatskoj
Kostajnici – Dragec Galić-Hanzek: Trajanje i OMH u Vukovaru – Dubravko Duić Dunja: Tu gdje Slavonija namiguje na Srijem, ali i Doručku s pjesnicima (DHK i Matica hrvatska).
Od ostalih dana valja izdvojiti predstavljanje ponovljenog izdanja Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić (OMH u Ogulinu) i monografiju Bioraznolikost Koprivničko-križevačke županije Radovana Kranjčeva (OMH u Koprivnici). Gosti će predstaviti dva prozna teksta Miguela de Cervantesa Saavedre: Brak na prijevaru / Razgovor pasa (Disput) i Povijest zagrebačkog sporta Damira Škarpe (Alfa).
Krešimir Dabo bavi se idejama brendiranja nacionalnog identiteta temeljenog na tradicijskom nasljeđu u knjizi Iza i ispred pozornice (Naklada Ljevak).
O Zborniku Biografija, hagiografija, karizma. Funkcionalizacija teksta u hrvatskim i europskim redovničkim zajednicama govorit će s Fakulteta hrvatskih studija, a o tomu kako je Živjeti u Kotoru u 18. stoljeću s Hrvatskog instituta za povijest.
Prve prikaze Kristova rođenja u umjetnosti na primjeru rimskih sarkofaga 4. stoljeća na Festivalu predstavlja Hrvatska sveučilišna naklada, a Kršćanska sadašnjost novu knjigu don Antona Šuljića Ni tamjan, ni dogmatika.
Nova izdanja Matice hrvatske
Matica hrvatska predstavit će i nova izdanja Tumačeva priča i druge novele (Ranko Matasović), zbirku priča Nulta tolerancija i druge priče (Ratko Cvetnić) te povijesni roman Hram oblaka (Davor Velnić).
Treći festival knjige u Matici hrvatskoj poduprli su Ministarstvo kulture i medija RH, Grad
Zagreb, sponzori i donatori. Ulaz je na sva događanja besplatan.
Više informacija i detaljan program dostupni su na mrežnim stranicama Matice hrvatske.
Tekst se nastavlja ispod oglasa