U Vukovaru identificirane dvije osobe nestale u Domovinskom ratu: Još se traga za 1803 nestalih

nestale
Foto: Ministarstvo hrvatskih branitelja

U Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru identificirane su dvije ženske osobe nestale u Domovinskom ratu, objavilo je Ministarstva hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska braniteljica Marija Ceranac (1962.) nestala je 10. studenoga 1991. u Bogdanovcima, a ekshumirana je iz asanacijske grobnice na Novom groblju u Vukovaru 1998. godine.

Druga, civilna osoba stradala je 27. kolovoza 1991. od neprijateljske granate u dvorištu obiteljske kuće, a ekshumirana je 1999. na Starom katoličkom groblju.

Uz njihove obitelji, identifikaciji je nazočio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Modernizacija laboratorija i ulaganje u ljudstvo unaprjeđuje proces identifikacije nestalih

“Potvrda je ovo naše usmjerenosti i ustrajnosti, našeg profesionalnog pristupa, dobre suradnje i koordinacije sa svim nadležnim tijelima i službama u Republici Hrvatskoj, kao i s obiteljima i udrugama koje ih okupljaju. Moja poruka i poziv svim obiteljima koje traže svoje bližnje da daju uzorke krvi jer sin civilne žrtve koju smo danas identificirali dao je krv prošle godine”, poručio je ministar Medved.

Pojasnio je da, unatoč velikom proteku vremena, modernizacija opreme DNA laboratorija i ulaganje u ljudske kapacitete unaprjeđuje cjelokupan proces te zahvalio obiteljima na povjerenju i strpljenju, kao i svima koji sudjeluju u tom procesu.

>U Vukovaru identificirano pet osoba nestalih u Domovinskom ratu

Riječi potpore obiteljima identificiranih uputila je i predsjednica Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja Madna Patko, zahvalivši Ministarstvu hrvatskih branitelja i svima koji sudjeluju u traganju za osobama nestalim u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ovom prilikom pozvali su sve koji mogu pomoći u pronalasku nestalih osoba da svoja saznanja podijele s Ministarstvom hrvatskih branitelja ili drugim nadležnim tijelima Republike Hrvatske kako bi pridonijeli rješavanju ovog prioritetnog humanitarnog pitanja.

Hrvatska traga za još 1803 nestalih u Domovinskom ratu

Ministarstvo tvrdi da je u mandatu ministra Medveda, od 2016. godine proces traženja osoba nestalih u Domovinskom ratu intenzivirao se i ojačao u svim segmentima, posebno u pogledu institucionalnog pristupa i osnažene međuresorne suradnje, kao i kroz partnerstvo s udrugama koje okupljaju obitelji nestalih osoba.

Tako su u proteklih sedam godina provedena terenska istraživanja na 367 lokacija, pronađene su tri masovne i niz pojedinačnih grobnica, organizirana 51 završna identifikacija te je u tom razdoblju sveukupno identificirano 257 osoba, hrvatskih branitelja i civila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve tri masovne grobnice pronađene su na širem vukovarskom području, i to: kod Marinaca (2018.) iz koje su ekshumirane i identificirane četiri osobe, kod Bobote (2022.) iz koje je ekshumirano 13, a identificirano 12 osoba, te Šarviz Dola (2023.) iz koje su ekshumirani i identificirani posmrtni ostaci 11 osoba.

>Vučićev izaslanik u Vukovaru u društvu Pupovca kritizirao Hrvatsku oko traženja nestalih

Na području Vukovara već duže vrijeme pretražuje se i sumnjivo područje na Petrovačkoj Doli, a česte pretrage terena provode se i na području Banovine te zapadne Slavonije.

Nakon današnje identifikacije, Republika Hrvatska putem Ministarstva hrvatskih branitelja traga za 1803 osobe nestale i smrtno stradale tijekom Domovinskoga rata, pri čemu najveći udio čine osobe s područja Vukovarsko-srijemske županije, njih 500, od kojih je 374 nestalih i smrtno stradalih na području Vukovara i prigradskih naselja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.