(VIDEO, FOTO) Pogledajte modele legendarnih marki s Rimčevim pogonom u Ženevi: Aston Martin, Pininfarina, Koenigsegg…

foto: Aston Martin / Automobili Pininfarina / Koenigsegg

“Iznimno sam ponosan što opet u Ženevi predstavljam svoju tvrtku i svoju zemlju, no ovog puta ne s novim modelom automobila već s proizvodnom komponentom, šasijom od kompozitnih materijala u jednom komadu, iznimno laganu što će nama, ali i drugim proizvođačima moći poslužiti kao osnova za proizvodnju velikog broja najnaprednijih električnih automobila”, rekao je Mate Rimac na ovogodišnjem sajmu u Ženevi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I to nisu puste riječi – čak četiri spektakularna modela izložena ove godine u Ženevi su imala ispod karoserije Rimčevu tehniku, odnosno, proizvedeni su u manjoj ili većoj mjeri (a ponekad i gotovo cijeli) u pogonima Mate Rimca u Svetoj Nedjelji! Na naš upit tvrtki Rimac, potvrdili su nam da su od automobila izloženih ove godine u Ženevi njihovim pogonskim komponentama raspolažu, osim samog Rimca C2 koji će od iduće godine u (malo)serijsku proizvodnju, i Pininfarina Battista, Aston Martin Valkyrie, te Koenigsegg Regera. Cijena Rimca, Pininfarine i Koenigsegga kreće od oko dva milijuna dolara prema gore, ovisno od opreme, izvedbe, razine individualizacije. Aston Martin košta najmanje 3,2 milijuna.

Marcel Holjevac: Hoće li jalnuški diletanti Rimcu ikad oprostiti uspjeh?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rimac C2, i dalje najjači na svijetu

Za Rimac C2 ste svakako čuli: Nakon lanjskog predstavljanja prototipa, ove godine je Mate Rimac prikazao verziju bližu onom kako će automobil izgledati u (malo)serijskoj proizvodnji, iako treba obratiti pažnju na detalje da bi se uočile razlike. Pogledajte što je bivši prvak F1 rekao o automobilu na svom vlogu, a razgovarao je i s Matom!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rimac je najavio i nove tehnologije pogonskog sklopa za produkcijsku verziju, no osnovni podaci ostaju jednaki: Gotovo 2.000 konjskih snaga, 1914 da budemo precizni, iz četiri motora, kao i kod prethodnika na svakom kotaču po jedan, 120 kilovat sati baterija, domet po NEDC mjerenju od 650 kilometara (550 WLTP), dovoljno da se vlasnik ne mora bojati da će na putu ostati bez struje, ubrzanje do sto na sat za manje od dvije sekunde i do tristo za manje od 12 – to je ono što će 150 kupaca dobiti za svojih okruglo 1,7 milijuna eura – plus par stotina tisuća za specijalne želje poput određene boje karbonskih vlakana. Dodajmo tome i najveću brzinu od 412 km/h. Proizvodnja kreće od 2020. U ovom trenutku, to je najsnažniji serijski automobil na svijetu kojeg možete kupiti – ukoliko je još koji “slot” ostao neprodan.

Ovaj vrtuljak zahtijeva JavaScript

Pininfarina Battista

No tome treba dodati još 150 komada tog istog automobila koji će se zvati “Pininfarina Battista”, bit će još malo skuplji, a prodavat će se pod markom čuvene talijanske dizajnerske tvrtke koja je zaslužna za neke od najljepših automobila u povijesti, uključujući neke od najslavniji Ferrarija, Lancia, Alfi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tehnički podaci za taj auto su posve jednaki kao i za Rimca – 120 kwh baterija, manje od 12 sekundi do 300, 1900 konja, i tako dalje – iz jednostavnog razloga, taj auto je zapravo Rimac s drukčijom karoserijom. Dvije tvrtke su u rujnu prošle godine sklopile ugovor o isporuci pogonskih sklopova i šasija vrijedan 80 milijuna eura. To je iznos kojeg će Pininfarina platiti Rimcu za 150 pogonskih sklopova i šasija te isto toliko kompleta hardvera i softvera.

Rimac dogovorio suradnju s Pininfarinom vrijednu 600 milijuna kuna

Sudeći po iznosu i broju primjeraka predviđenih za proizvodnju, zapravo će automobil “Pininfarina” većim dijelom biti proizveden u Rimcu (Pininfarina će platiti Rimcu oko 550.000 eura po vozilu). Naravno, dizajn i marketing će odraditi talijanska tvrtka u vlasništvu indijske korporacije Mahindra, a hoće li Rimac možda i raditi cijeli auto nije za sad jasno. Pininfarina nema vlastitih proizvodnih pogona otkad je 2011. zatvorena tvornica San Giorgio.

Ovaj vrtuljak zahtijeva JavaScript

“Ugovor predstavlja velik korak za obje strane jer njime Automobili Pininfarina dobivaju inovativnog, uspješnog  i vrlo kompetentnog tehničkog partnera, dok će Rimcu partnerstvo s ikonom talijanskog dizajna osigurati prvi ugovor za serijsku proizvodnju cjelovitog sustava”, navodi se u zajedničkom priopćenju. Michael Perschke, CEO Pininfarine, je izjavio: “Od trenutka kad sam sreo Matu, znao sam da on i njegov tim mogu osigurati snagu koja nam treba da bismo isporučili upečatljivo vozačko iskustvo ravno nevjerojatnim dizajnerskim standardima koje postavlja Pininfarina….

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijan Jović: Mate Rimac – antipod hrvatskoga poduzetništva

S lansiranjem slijedeće generacije Rimčevih hiperautomobila u 2018., koji predstavljaju sam vrh tehnologije, Rimac je priznat kao maloserijski proizvođač automobila visokih performansi. No njihov ekstenzivni know-how u području električnih vozila visokih performansi, pozicionira ih kao ključnog dobavljača brojnim industrijskim partnerima uključujući Porsche, Aston Martin, Koenigsegg, Renault, CUPRA, i sad, Automobili Pininfarina.”

Aston Martin Valkyrie i 003

Možda najspektakularniji hiperautomobil današnjice, iako još nije u proizvodnji, hibridni benzinsko-električni Aston Martin Valkyrie, je izložen na ovogodišnjoj Ženevi u produkcijskoj formi – uz “potomka”, prototip za sad nazvan samo “003” a neslužbeno nazvan “Valkirin sin”. Pravo će ime, vjerojatno Valhalla, dobiti kasnije, a također kao i “mama” dolazi s hibridnim pogonom.

 

A taj hibridni pogon je, naravno, iz Svete Nedjelje. Aston Martin i Rimac već razmjerno dugo surađuju, a Rimac je zadužen za isporuku hibridnog sustava najdražoj marki fiktivnog superšpijuna Bonda. Šasiju za taj auto ne radi Rimac već ju je projektirao legendarni konstruktor Formule 1 Adrian Newey, a karoserija je djelo dizajnerskog tima Aston Martina. Benzinski motor s više od 1000 konja isporučuje Cosworth, također (starijima) poznato ime iz svijeta Formule 1.

“Kako nismo zadovoljni samo ugradnjom ultimativnog motora s unutarnjim sagorijevanjem, AM RB 001 također ima i lagani hibridni baterijski sustav kojeg isporučuje Rimac. Prepoznata kao svjetski predvodnik u tehnologiji laganih automobilskih baterija, hrvatska kompanija je pokazala svoje mogućnosti na inovativnom Konceptu 1 – prvim na svijetu, i ujedno i najbržim, električnim hiperautomobilom”, kaže se na stranicama Aston Martina. Inače, Valkyirie će, baš kao i Rimac i Pininfarina, biti proizvedena u 150 primjeraka.

Aston Martin 003

Koenigsegg Regera

Za razliku od prethodna tri automobila, ovaj nije ove godine premijera u Ženevi – to je “lanjski” model. Koengisegg je uz njega prikazao novi potpuno benzinski “Jesko” u kom nema hibridne tehnologije pa time ni Rimca, no sigurno je – električni su automobili budućnost, pa i Koenigsegga, a benzinski upravo odrađuju svoj “labuđi pjev”.

Mate Rimac: ‘Pitajte me za par godina jesam li uspio’

Koenigsegg je kao i Rimac u kratko vrijeme postao legenda u svijetu hiperautomobila. Specijalisti za benzinske motore nevjerojatne snage (kao i Aston Martinov V12 motor koji vuče porijeklo iz V6 Ford Mondea, i Koenigseggov V8 turbo motor koji razvija i po 1350 konja je porijeklom – Fordov, posuđen iz Mustanga i izmijenjen do neprepoznatljivosti) Koengisegg se ne bavi razvojem električnih komponenti, već je za svoj prvi hibridni model to prepustio – Mati Rimcu, koji se ovom Ženevom definitivno nametnuo kao zlatni standard za električne hiperautomobile. Kompanijama koje rade tako skupe maloserijske automobile u pravilu se ne isplati ulagati previše u razvoj, pa onda kupuju od onih poput Rimca, koji se bave i razvojem, ne samo kombiniranjem dijelova “s police” u “novi” automobil.

Porsche, Cupra i ostali

To nije sve, no to su, kako su nam rekli u tvrtki, “javni projekti”, oni o kojima smiju govoriti. Velik broj proizvođača, naročito velikoserijskih, u pravilu ne vole kad se znaju imena kooperanata koji proizvode dijelove i komponente (a veliki proizvođači u pravilu ne rade ništa u matičnim tvornicama osim prešanja karoserije, montaže te lakiranja, a ni to uvijek).

Poznato je da Rimac surađuje i s Renaultom i Cuprom, novom “sportskom” markom španjolskog Seata, u vlasništvu velikog VW-a. Cupra i Rimac su zajednički lani razvili e-racer, trkaći automobil s Rimčevim pogonom i Cuprinom karoserijom. Cupra je ove godine predstavila svoj novi model u Ženevi, koji će biti hibrid, Fromentor, no kako se radi o velikoserijskom automobilu tako će hibridni pogon biti baziran na VW platformi.

Porsche kupio udjel u Rimac Automobilima: “Rimčeve ideje i pristup iznimno obećavajući, znanje impresivno”

Isto tako, pogon i baterije Jaguarovog oldtimera E-type prerađenog na struju koji je korišten na kraljevskoj svadbi princa Harryja su također iz Svete Nedjelje, a Porsche također smatra Rimca strateškim partnerom u razvoju električnih automobila, pa su uložili i novac u njegovu kompaniju te drže 10% vlasničkog udjela. Inače, Rimčeva se kompanija u 2018. – udvostručila, i sad ima 450 zaposlenih. Rimac trenutno dominira u svijetu električnih hiperautomobila, a očekuje se da će uskoro napraviti i prve korake prema nešto većim serijama nešto pristupačnijih automobila – sad, kad ima partnera poput Porschea, taj se zadatak čini neusporedivo lakšim.

Mate Rimac otkriva: ‘O poslu s Porscheom pregovaralo se tri godine, oni su naš strateški investitor, ne isključivo financijski

Nova paradigma

Mate Rimac je, može se slobodno reći, promijenio paradigmu hrvatske industrije. Ona je tradicionalno usmjerena na tzv. “šrafciger proizvodnju”, montažu, često po licenci, zastarjelih proizvoda razvijenih negdje vani ili na loše kopiranje tuđeg znanja, koja donosi malu ili nikakvu dobit, i na “gotov proizvod” pod svojim imenom od metala ili nečeg konkretnog, pa makar samo zavrnuli tri vijka na njemu a sve ostalo uvozili. Obraća se onima koji kupuju jeftino. Mate je orijentiran na razvoj novih tehnologija, on ne želi zaostajati za svijetom niti ići u korak s njim, što je u najboljem slučaju do sad bila ambicija bilo kojeg hrvatskog poduzetnika, već biti vodeći u svijetu i prodavati najbogatijim kupcima, onima koji žele najbolje od najboljeg, i nema nikakvih kompleksa oko toga. I to u jednoj visokotehnološkoj grani u kojoj Hrvatska nema previše iskustva, niti za to ima infrastrukturu.

Hoće li uspjeti promijeniti ono najteže, odnos Hrvata prema uspješnim i sposobnim domaćim poduzetnicima, ostaje vidjeti, no za sad mu jedino to nije uspjelo. Sve ostalo je, izgleda, lakše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.