(VIDEO) Hrvatski branitelj Marijan Živković nakon obustave progona: ‘Hvala Bogu, ima ga i pravda je pobijedila’

Foto: Snimka zaslona

“Oslobođen sam. Nisam se nešto posebno plašio. Nisam se bojao. Ako treba ići u zatvor, ići ću u zatvor. Ako treba, ako sam kriv – neka me objese”, izjavio je Marijan Živković za HTV:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru odustalo je od daljnjeg postupka protiv Marijana Živkovića, oca dvojice poginulih branitelja, kojem se sudilo zbog razbijanja dvojezične ploče na zgradi policijske postaje 2013. godine.

Postupak je obustavljen nakon novog psihijatrijskog vještačenja. Ono je potvrdilo prvotni nalaz prema kojem je Živković u vrijeme počinjenja djela bio neuračunljiv.

“Jedina prava odluka! 👏 🇭🇷 “, poručila je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u petak na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru prije održavanja rasprave koja je bila zakazana za 5. studenoga, dostavilo je podnesak Općinskom sudu u Vukovaru kojim se obustavlja postupak protiv Marijana Živkovića. Općinsko državno odvjetništvo je postupak obustavilo nakon provedenog novog psihijatrijskog vještačenja u ponovljenom postupku. Ono je potvrdilo prvo vještačenje u ovom slučaju, da je Marijan Živković u vrijeme počinjenja djela bio neubrojiv. Time je rasprava postala bespredmetna, a Marijan Živković je slobodan čovjek”, rekao je za N1 Živkovićev odvjetnik Emil Mitrovski i dodao da se tu ne radi o politici, već o pravnoj pobjedi.

Živković je rekao da je pravda tako pobijedila.

Ja sam mali čovjek, ali se nisam plašio ničega, a evo samo mogu plakati za mojim sinovima. Ali pravda je pobijedila i dragi Bog to valjda vidi i gleda. A i narod. Mnogi su mi rekli da se mole za mene, i sam se molim. Samo to mogu reći, hvala Bogu, ima ga i pravda je pobijedila”, rekao je Živković za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Obustavljen postupak protiv Marijana Živkovića zbog razbijanja ćirilične ploče: ‘To je pravna, a ne politička pobjeda’

> (FOTO, VIDEO) Predsjednica u Vukovaru prozvala Srbiju i podržala Marijana Živkovića: ‘Tako se revno vodi postupak protiv njega, a ne može se naći krivce za pokolj’

> Ministar Krstičević dao podršku Marijanu Živkoviću: ‘Hrvatska treba imati suosjećanja prema obitelji heroja Domovinskog rata’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO, VIDEO) Sutkinja na suđenju hrvatskom branitelju Marijanu Živkoviću poručila: ‘U tišini treba žaliti za svojim sinovima’

> (VIDEO) Vukovarski branitelj Marijan Živković: ‘Plenkoviću moji sinovi nisu poginuli za ovakvu Hrvatsku!’

> Vukovarski branitelj Marijan Živković za Narod.hr: ‘Ćirilice nije bilo u Vukovaru ni za vrijeme Titove Jugoslavije’

Podsjetimo, riječ je o hrvatskom branitelju koji je u ratu izgubio dva sina. Živković je i sam bio dragovoljac te ratovao na Trpinjskoj cesti, a sudilo mu se za skidanje dvojezične ploče s PP u Vukovaru, a na nedavnom suđenju sutkinja mu je docirajući s visine sramotno objašnjavala kako bi za sinovima trebao tugovati u tišini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Živkovićev stariji sin Marko bio je pilot te je u Osijeku organizirao zrakoplovni vod koji je u nešto manje od dva mjeseca obavio 35 borbenih letova tijekom kojih je izbačeno 68 bombi i 17 sanduka s dvije tone pomoći za Vukovar. Poginuo je tijekom obavljanja zadaće 2. prosinca 1991. godine iznad Otoka kod Vinkovaca, a prema njemu je nazvana Zrakoplovna baza Pleso. Mlađi sin Nikola ubijen je iz zasjede 17. rujna 1991. godine na Mitnici u Vukovaru i njegovo tijelo do danas nije pronađeno.

Ćirilica – sredstvo srpskog kulturnog hegemonizma

Pod krinkom borbe za prava srpske nacionalne manjine i suživota, SDP-ov predsjednički kandidat Zoran Milanović, koji se ovih dana hvali da bi ponovno učinio isto, i svi koji nasilno žele opet nametnuti Vukovaru srpski jezik i njegovo ćirilično pismo prikrivaju politički značaj srpske ćirilice i što je ona simbolizirala tijekom okupacije Vukovara.

Srpska ćirilica oduvijek je sredstvo srpskog kulturnog hegemonizma. Tijekom okupacije Vukovara srbijanske su okupacijske vlasti zabranile latinicu i nametnule ćirilicu.

Dana 16. srpnja 1992. promijenjeni su i nazivi svih ulica u Vukovaru. Uklonjeni su i S. S. Kranjčević, Vladimir Nazor, Cesarec, a ulicu nazvanu po Stjepanu Radiću preimenovali su u Ulicu Puniše Račića.

Iako se Milanovićevu Kukuriku vlast upozoravalo da u Vukovar, zbog ratnih strahota provedenih tijekom agresije, ne bi trebalo postavljati natpise na srpskome jeziku i ćirilici i da se pričeka s provođenjem takve odluke, temeljem prethodno objavljenih navodnih rezultata popisa stanovništva, za koje stručnjaci upozoravaju da je uneseno ‘fiktivno stanovništvo’, odmah se započelo s uvođenjem dvojezičnih, hrvatsko-srpskih natpisa u Vukovaru.

Nakon što je Milanović 2013. naredio postavljanje dvojezičnih ploča pod okriljem noći, u Vukovaru je uskoro zavladalo opsadno stanje uz brojne pripadnike interventne policije. Vukovarci ogorčeni tim potezom spontano su se okupljali izražavajući nezadovoljstvo. Zbog ćiriličnih ploča, Milanovićeva je vlast upotrijebila silu i u prosvjedima je stradao Darko Pajičić. Bila mu je razbijena lubanja, pretučen je, dobio je teške ozljede glave od čega je na kraju i umro. Darko Pajičić bio je maloljetni hrvatski branitelj i logoraš srpskih koncentracijskih logora.

Ustavni sud, koji već neko vrijeme djeluje kao produžena ruka politike, svojim je zaključkom u srpnju ponovno pojačao napetosti izražavajući nezadovoljstvo zbog toga što dvojezične ploče nisu postavljene, no vukovarski gradonačelnik ustraje u tome da se prije svega u Vukovaru treba osigurati poštivanje temeljnih ljudskih prava u pogledu procesuiranja ratnih zločina počinjenih u Domovinskom ratu.

Gradsko vijeće Vukovara nedavno je objavilo zaključak u kojem stoji da se nisu se stekli uvjeti za ravnopravnu upotrebu ćirilice u Vukovaru. Suprotno je to odluci Ustavnog suda koji je u srpnju ove godine odlučio da se prava srpske nacionalne manjine u Vukovaru moraju unaprijediti – postavljanjem dvojezičnih ploča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.