(VIDEO) Na današnji dan 1993. nastala Hrvatska Republika Herceg-Bosna: Što je istina o zajednici koju mnogi kriminaliziraju?

Foto: snimka zaslona

Na današnji dan 1993. proglašena je Hrvatska Republika Herceg-Bosna, točnije Hrvatska zajednica Herceg-Bosna utemeljena 18. studenog 1991. prerasla je u Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu, hrvatsku upravnu jedinicu u sastavu Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova upravnu jedinicu proglasio je politički vrh Hrvata u BiH kao odgovor na velikosrpsku agresiju, a kasnije i na agresiju Bošnjaka prema Hrvatima. Od svoga nastanka Hrvatska zajednica, a kasnije Republika Herceg-Bosna sebe je doživljavala kao sastavni dio države Bosne i Hercegovine te je podupirala njezinu nezavisnost i cjelovitost.

Također, Hrvatska Republika Herceg-Bosna sudjelovala je u potpisivanju Washingtonskog sporazuma 1994. kojom je dogovoreno stvaranje Federacije BiH kao zajednice hrvatskog i bošnjačkog naroda s ciljem federalizacije Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kriminaliziranje Herceg-Bosne

Kroz medije i javnost godinama se, usprkos stvarnim povijesnim činjenicama, kriminalizira uloga Hrvatske Zajednice, kasnije Republike, Herceg-Bosne te se političkom vodstvu Hrvata u BiH i Hrvatskoj pripisuje navodna težnja pripojenju Hrvatskoj.

Mnogi povjesničari i pravnici ukazuju na nelogičnosti i netočnosti u haškim presudama Hrvatima iz BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, u presudi protiv „hrvatske šestorke“ politički vrh HR Herceg-Bosne i politički vrh Hrvatske (predsjednika Tuđmana, ministra Šuška i načelnika Glavnog stožera oružanih snaga RH Bobetka) proglašava se krivim za navodno planiranje i provođenje zločina nad bosanskohercegovačkim Muslimanima s ciljem stvaranja etnički čistog hrvatskog teritorija.

> Povjesničar Davor Marijan o presudi šestorki: Ne postoji nijedan dokaz da se Herceg-Bosna htjela pripojiti Hrvatskoj

> Nadbiskup Želimir Puljić: „Da nije bilo Herceg – Bosne, ne bi bilo ni BiH; u Haagu je zakazala elementarna ljudskost!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Ante Nazor: Licemjerno je od Muslimana-Bošnjaka optužiti RH za agresiju na BiH

> Luka Mišetić za Narod.hr: ‘Haški sud nije naveo dokaze da je hrvatski vrh namjeravao zločine protiv Muslimana’

Podsjetimo, presudom od 29. studenog 2017. osuđeni su Valentin Ćorić (na 16 godina zatvora), Berislav Pušić (na 10 godina), Milivoj Petković (na 20 godina), Jadranko Prlić (na 25 godina), Bruno Stojić (na 20 godina) i Slobodan Praljak (na 20 godina) koji je u sudnici potom počinio protestno samoubojstvo popivši otrov.

„Herceg-Bosna nastala je kao zajednica slabo povezanih općina s većinskim hrvatskim ili velikim postotokom hrvatskog stanovništva koja se s pravom osjetila ugrožena od Srbije te pasivnosti Muslimana“ rekao je za Narod.hr povjesničar Davor Marijan dodajući: „Zahvaljujući toj zajednici Bosna i Hercegovina je u proljeće 1992. opstala“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Hrvatska zajednica Herceg-Bosna je nastala u studenom 1991., kad se sustav vlasti u BiH raspao, u trenucima kada su dijelovi snaga JNA iz Srbije ušli na teritorij BiH s kojeg su kasnije napali Dubrovnik. U tim napadima sudjelovao je dio Teritorijalne obrane BiH, s tim da je najveća koncentracija istih bila u zapadnoj Slavoniji“.

„U napadu na Dubrovnik je“, podsjeća Marijan, „stradao kompleks sela Ravno u Hercegovini“, a usprkos tome, ubrzo dolazi do poznatog obraćanja Alije Izetbegovića u kojemu je poručio „Ovo nije naš rat“.

„Savjetujem svima da pronađu tu izjavu i pročitaju je“ rekao je dr. sc. Marijan ističući kako Alija Izetbegović u njoj, govoreći o ratu, ne spominje ni tko ni gdje ratuje. Dr. sc. Marijan je poručio:

„Govornik je sastavio tu izjavu na način da se nikome ne zamjeri“, a istovremeno „zemlja kojom on predsjeda ratuje protiv Hrvatske“.

Nastavljajući komentirati haške optužbe Marijan je rekao:
„Nema nikakvih dokaza da se Herceg-Bosna namjeravala pripojiti Hrvatskoj“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.