Katarina Peović, članica Radničke fronte gostovala je u Newsroomu N1 i komentirala stanje radničkih prava u vrijeme epidemije koronavirusa, Vladine mjere za pomoć oporavku gospodarstva te kako ocjenjuje današnji odlazak predsjednika Zorana Milanovića s obilježavanja operacije Bljesak.
Peović je komentirala i odlazak predsjednika Zorana Milanovića iz Okučana gdje se danas obilježavala 25. obljetnica akcije Bljesak. Milanović je otišao zbog znakovlja HOS-a na majicama nekih okupljenih.
“Iznenađena sam objašnjenima u kojima se govori da u kontekstu treba gledati upotrebu fašistoidnih obilježja. Nema tog konteksta koji nam to može objasniti. Treba li korištenje kukastog križa biti podložno kontekstu? Mislim da ne. Reagirao je ispravno, važno je da se povijesni revizionizam, za koji je i on odgovoran, jednom i zauvijek prekine. Poistovjećivanje antifašista i fašista je opasno, a nažalost, Milanović tu itekako ima krivnje. Imao je prilike kao premijer jednoznačno osuditi govor mržnje I osuditi pozdrav ‘Za dom spremni’, sami HOS-ovci su se pozivali na NDH i ne bi se trebali praviti blesavi”, zaključuje Peović.
Peović smatra da Vladine mjere ne postižu željeni učinak jer su oni koji imaju milijunske dobiti primili pomoć, a postiže se pitanje živimo li u slobodnom tržištu u kojem rizik poduzimaju poduzetnici.
“Važno je da se vrši kontrola pomoći poduzetnicima i da se radnicima pomogne, a ne onima kojima ionako dobro ide. U tom smislu je Radnička fronta donijela mjere u kojima bi bogati platili krizu, a ne najsiromašniji”, kaže Peović i dodaje da se postavlja pitanje kakvo je to poduzetništvo u kojem poduzetnici nemaju za jedan mjesec plaća radnika.
“Štujemo poduzetnike, stavljamo na pijedestal naše privredne discipline, no jasno je da imamo ekonomiju u kojoj se koncentriramo na uslužne djelatnosti koje imaju nisu vrijednost. Samo kladionicama i tvrtkama koje se bave igrama na sreću isplaćeno je preko 13 milijuna kuna potpore, a sobodnim umjetnicima nekih 2,5 milijuna kuna. Pitanje je kome ova država pomaže i što misli da je važno”.
Radnička fronta je kroz 18 mjera predložila da se zabrani isplata dobiti onima koji su tražili pomoć te da država ulazi u vlasništvo poduzeća kojima pomaže. Što se odluke o neradnoj nedjelji u trgovinama tiče, Peović to naziva radničkom borbom puno dužom od svjetonazorskih pitanja.
“Radnici u trgovini su upozoravali da im treba jedan dan odmora, da žele tu slobodnu nedjelju. Često imamo radnike koji nisu sindikalno organizirani, a u nekim trgovačkim lancima imamo gotovo robovlasnički oblik nadzora nad njihovim radom, ne poštuju se njihova radnička prava”.