Dijanović: U Katru su ideološke agende u prvom, nogomet u trećem planu

katru
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, narod.hr

Iako je riječ o maloj zemlji, Katar ima važnu ulogu u raspodjeli regionalne moći. Osim što je bogat energentima, što postaje posebno važno u kontekstu Agresije Rusije na Ukrajinu, Katar je važna zemlja jer preko nje idu kontakti s Muslimanskim bratstvom, ali i s Hamasom. Katar ima globalno poznatu Al Jazeeru, a Doha ima ulogu i u pregovorima s Iranom oko nuklearnog sporazuma, piše Davor Dijanović u kolumni za HKV koju u cijelosti prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Signaliziranje vrlina

Dvanaest godina znalo se da će svjetsko prvenstvo 2022. godine biti u Kataru. S Katarom su se za organizaciju borile Sjedinjene Američke Države, no navodno je mito presudio u korist države s Arapskog poluotoka. Cijelo se vrijeme šutjelo, a onda je nekoliko (tje)dana prije prvenstva uslijedilo tipično zapadnjačko „signaliziranje vrline“ i pozivi na bojkot i otkazivanje prvenstva u ovoj zemlji.

>Ruke na ustima, kopačke u duginim bojama i istup ministrice: Nijemci su se na SP došli baviti politikom, pa su izgubili

Katar je prema državnom uređenju emirat, tj. apsolutna monarhija. Nakon dvanaest godina šutnje sada se problematizira društveni ustroj u toj zemlji i kršenje ljudskih prava. Posebno je sporan odnos prema tzv. LGBT pravima. Iako se donekle spominju i prava radnika, tzv. LGBT prava uzdignuta su na najviši oltar važnosti.

Izrabljivanje stranih radnika

Malo je poznato da su većina stanovnika Katara stranci. Ekonomski prosperitet ova azijska zemlja gradi na tzv. kafala sustavu. Riječ je o modelu kojim države kao što su Katar, Kuvajt, UAE i Saudijska Arabija održavaju ekonomski sustav izrabljivanjem radnika iz trećih zemalja (Pakistan, Bangladeš, Filipini itd.). Stranici radnici obično dobivaju manje plaće od ugovorenih, a bez dopuštenja poslodavca ranije nisu smjeli napustiti ni zemlju. Posljednjih godina uvjeti su se nešto popravili, no i dalje su daleko od idealnih. Po brutalnosti ovaj se sustav može usporediti s onime u Kini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je FIFA pod utjecajem Katara zabranila kapetanima nošenje trake duginih boja, njemačka je nogometna reprezentacija prije prve utakmice protiv Japana prosvjedovala tako što su igrači tijekom grupnog fotografiranja prekrili usta simbolizirajući tako zabranu potpore projektu OneLove. Dok su ranim komunistima radnici i proleteri predstavljali glavni interes, danas su to sve vrste manjima. Ne čudi stoga što se na svim valnim duljinama trubi o tzv. LGBT pravima, a izrabljivani radnici su na drugome mjestu. Ipak su LGBT vrijednosti – kako nas je poučila EU – „temeljne vrijednosti Europske unije“.

Samoubojstvo zapadne civilizacije

Danas je Katar objavio da će u budućnosti Njemačku opskrbljivati ukapljenim plinom, a dogovorena je isporuka od Crnodva milijuna tona plina godišnje. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li i nakon ovoga dogovora njemački igrači „prosvjedovati“. Poznato je da se ljudska prava najmasovnije krše u Saudijskoj Arabiji, gdje vlada radikalni vehabijsko-selafijski model, pa to ne izaziva primjerene reakcije zapadnih zemalja kojima je Arabija važna u kontekstu energetske opskrbe.

Mnogima je na svjetskome prvenstvu u Kataru nogomet trećerazredni interes, a u prvi plan nastoje gurati svoje ideološke agende. To se ponajprije odnosi na kojekakve dužnosnike i aktiviste iz zapadnih zemalja. Na Zapadu se više ne zna što je muško, a što žensko, demografska slika je očajna, ali to ne izaziva bilo kakve veće otpore pa graditelji kulture smrti očito mogu i dalje nesmetano provoditi svoje projekte koji ne mogu rezultirati ničim drugim nego samoubojstvom zapadne civilizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
O autoru:

* Davor Dijanović hrvatski je novinar, kolumnist, povijesni istraživač, geopolitički analitičar i publicist. Četrnaest godina iskustva u online i tiskanom novinarstvu te digitalnim platformama. U rodnom Bjelovaru završio je opću gimnaziju, a na Libertas međunarodnom sveučilištu u Zagrebu magistrirao međunarodne odnose i diplomaciju. Završio je Londonsku školu za odnose s javnošću, smjer Odnosi s javnošću i upravljanje reputacijom, a na Učilištu Petar Zrinski edukaciju za specijalista digitalnog marketinga. Od 2008. do danas objavio oko 1500 novinskih i publicističkih priloga o temama iz područja politike, geopolitike, povijesti i kulture te nekoliko preglednih odnosno stručnih radova. Posebna područja njegova interesa su: suvremena povijest, geopolitika, odnosi velikih sila i međunarodna sigurnost. Autor je knjige “Hrvatska u žrvnju Jugosfere” (2015.) i voditelj podcasta Geopolitički objektiv. U sezoni 2021. – 2022. vodio emisiju „Argumenti“ na Hrvatskom katoličkom radiju. Oženjen, otac četvero djece.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.