Imunolog Trobonjača: Iz Indije dolazi nekoliko sojeva koronavirusa

zlatko trobonjača
Foto: Snimka zaslona

Iako se Hrvatska nada mirnoj i profitabilnoj sezoni, delta soj se sve više širi, a prijeti i lambda soj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Bojim se značajnijeg širenja delta soja, jer će nas turistički emitivne zemlje odmah staviti u crvenu zonu, a da ne govorim o posljedicama na ljudima i stanju u zdravstvenom sustavu. Ljeto je vrijeme kad naš imunosni sustav dobro funkcionira, pa bi bilo pametno to iskoristiti da se cijepimo, steknemo kvalitetnu imunost koja će nas štititi na jesen. Ako se ovako kilavo procjepljivanje nastavi tijekom ljeta, naročito zbog pada sklonosti cijepljenju, a u kontekstu pojave novih sojeva, možemo očekivati lošu epidemijsku sliku na jesen, kazao je za Slobodnu Dalmaciju imunolog, prof. dr. sc. Zlatko Trobonjača.

Koliko je hrvatska procijepljenost i preboljenost stanovništva dovoljna da nam osigura mirnu sezonu?

– Delta soj se naglo proširio svijetom, pa je trenutno prisutan u više od 90 zemalja, gdje će najvjerojatnije istisnuti druge sojeve, budući da je izuzetno zarazan. Temeljem četiri najznačajnije mutacije u genskom odsječku koji kontrolira proizvodnju proteina šiljka (L452R, T478K, D614G, P681R) virus je stekao prednost u prijenosu, pa je za 23-64% zarazniji nego britanski (alfa) soj, za kojega pak znamo da je oko 50-80% zarazniji od orginalnog wuhanskog soja, odnosno soja sa D614G mutacijom. Iako pokazuje mogućnosti izbjegavanja imunosnom odgovoru, cjepiva nas na sreću štite od delta soja, no pouzdano i u visokom postotku od oko 80% samo nakon druge doze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, pokazalo se da je nakon prve doze Pfizerova cjepiva zaštita od simptomatske bolesti samo 36%, što znači da bi se gotovo dvije trećine ljudi moglo razboljeti ako bi došli u kontakt s delta varijantom, i to čak 4 tjedna od prve doze. Drugim riječima, važno je što je moguće prije ljude cijepiti i drugom dozom da bismo prevenirali širenje ovog opasnog soja. Na dodatni problem ukazuju neki znanstveni radovi u činjenici da znatan dio rekonvalescenata koji su preboljeli bolest unatrag više od godine dana gubi neutralizirajuća antitijela, što smanjuje bazu imunih pojedinaca u populaciji. No, za sada je takvih u našem društvu relativno malo, budući da je najveći dio naših rekonvalescenata bolest prebolio na jesen i zimu prošle ili na proljeće ove godine.

Angela Merkel je primila jednu dozu ‘Astre’ i jednu doze Moderne. Neki stručnjaci navode da je to idealna kombinacija?

– Mislim da je to dobra kombinacija, budući da AZ cjepivo nešto snažnije stimulira T-limfocitnu imunost, a Modernino (ili Pfizerovo) jače potiče proizvodnju protutijela, pa ta kombinacija vodi u snažnu antivirusnu zaštitu. No, sve druge preporučene kombinacije s dva istovjetna ili različita cjepiva bolje su od čekanja zaraze bez ikakve imunosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Trobonjača kaže da naziv „indijski“ za delta soj nije potpuno ispravan jer nam iz Indije dolazi nekoliko sojeva od kojih je delta (prema PANGO klasifikaciji B.1.617.2) ušao među četiri virusne varijante koje zabrinjavaju (engl. variant of concern, skraćeno VOC), dok je soj B.1.617.1 (kapa soj prema SZO) varijanta od interesa (VOI), a B.1.617.3 soj je varijanta pod praćenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.