U Beču prvom pacijentu s koronavirusom presadili pluća

Foto: EurocommPr

Proteklog je tjedna na Medicinskom sveučilištu u Beču obavljena hitna i izrazito komplicirana transplantacija pluća na 45-godišnjoj pacijentici kod koje je zbog bolesti CoViD-19 došlo do akutnog respiratornog zatajenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim liječnika predvođen voditeljem sveučilišnog Odjela za kirurgiju i kliničkog Odjela za torakalnu kirurgiju, Walterom Klepetkom, uspješno je transplantirao pacijentičina pluća, koja su bila toliko oštećena da ih se više nije moglo spasiti, i zamijenio ih plućima darivatelja organa. Ovo je prvi put u Europi da su osobi zaraženoj koronavirusom presađena pluća u naizgled beznadnoj situaciji.

„Jako smo zadovoljni pacijentičinim stanjem, pogotovo imajući na umu da je početna situacija bila izrazito teška. Ona se već nekoliko dana nakon operacije dobro oporavlja“, kaže Klepetko.

Pacijentica, koja ne boluje od nikakvih drugih bolesti, zarazila se koronavirusom prije otprilike osam tjedana. Kada je kod nje došlo do akutnog respiratornog zatajenja, više nije bilo moguće ni umjetno disanje, već samo ekstrakorporalna membranska oksigenacija (ECMO) odnosno ugradnja cirkulacijske pumpe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga je proteklog tjedna austrijskim vojnim helikopterom prevezena u Bečku opću bolnicu gdje je smještena na intenzivni odjel. U tom trenutku, PCR testom utvrđeno je da su čestice koronavirusa kod nje još uvijek prisutne, ali više nisu ocijenjene infektivnima, što je dokazano negativnom virusnom kulturom u razdoblju od sedam dana, naglasio je Klepetko.

S obzirom na to da su ostali organi još uvijek funkcionirali koliko je moguće normalno, a oporavak pluća bio je sasvim neizgledan, bečki su stručnjaci odlučili obaviti hitnu transplantaciju. Pluća darivatelja osigurana su prema objektivnim kriterijima hitnosti u suradnji s nezavisnom zakladom „Eurotransplant“ u Leidenu (Nizozemska) i dopremljena zrakoplovom iz jedne susjedne države.

„Sama transplantacija izvršena je u izrazito teškim uvjetima jer pacijentica nije imala dovoljan broj trombocita u krvi, a s obzirom na to da je utvrđena prisutnost antitijela, trebalo ih je prvo ukloniti postupkom imune afereze kako tijelo ne bi odbacilo novi organ“, objašnjava kirurg. „Čak i transport novih pluća i priprema za operaciju odvijali su se pod teškim uvjetima, prije svega zbog potrebne logistike vezane uz CoViD-19 te zbog s time povezanih zaštitnih mjera kojih se trebalo pridržavati. U ovakvim je slučajevima za uspjeh ključna besprijekorna i učinkovita suradnja među raznim timovima stručnjaka, od anesteziologa i kirurga do intenzivnog odjela, infektologa i mnogih drugih.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova izrazito izazovna transplantacija bila je moguća upravo zahvaljujući izvrsnom timskom radu i iskustvu liječnika Bečke opće bolnice i medicinskog sveučilišta „MedUni Wien“ koji su kroz godine radili na brojnim kompliciranim slučajevima iz inozemstva. Klepetko ističe da u svijetu ima malo centara s tako velikim iskustvom.

Otkad je pokrenut 1989. godine, Bečki program transplantacije pluća pri Pododjelu za torakalnu kirurgiju Odjela za kirurgiju na „MedUni Wien“ razvio se u jedan od najboljih u svijetu. S oko 100 presađenih pluća godišnje jedan je od najopsežnijih takvih programa na svjetskoj razini, zajedno uz Toronto, Cleveland i Hannover.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.