Veliki kan Möngke bio je unuk znamenitog Džingis-kana. U Möngkeovo vrijeme Mongolsko Carstvo još se dodatno proširilo i doseglo je neviđen opseg.
Izvršena je invazija na Vijetnam, okupiran je Bagdad, napadnuta Litva, a mongolska je vrhovna vlast prihvaćena čak i u dalekom Delhiju u Indiji.
Na današnji dan 1259. umro je mongolski veliki kan Möngke. Zanimljiv je po tome što je bio vjerojatno posljednji vladar Mongolskog Carstva koji je vladao nad ujedinjenom državom.
Već njegov nasljednik Kublaj-kan, poznat iz kontakata s Markom Polom, bio je više kineski car nego vladar ujedinjenog Mongolskog Carstva.
Osim toga, Möngke je bio posljednji veliki kan koji je stolovao u mongolskoj prijestolnici Karakorumu (Kublaj-kanovo središte bilo je na kineskom području).
Veliki kan (kagan tj. kan kanova) Möngke bio je unuk znamenitog Džingis-kana. Zanimljivo je da je Möngke u mladosti navodno sudjelovao i u poznatom mongolskom pohodu na Europu, pri čemu su pogođene Ugarska i Hrvatske. Na prijestolje je Möngke stupio 1251. godine tj. desetak godina nakon invazije na Hrvatsku.
U doba Möngkeovog vladanja Mongolsko Carstvo još se dodatno proširilo i doseglo je neviđen opseg. Izvršena je invazija na Vijetnam, pri čemu je opljačkan Hanoi, a zemlja podvrgnuta kao vazal pod vlast Mongolskog Carstva. Mongolska je vrhovna vlast prihvaćana čak i u Indiji (u Kašmiru, pa čak i u Delhiju). Godine 1258., za vrijeme Möngkeove vlasti, Mongoli su okupirali Bagdad, a iste su godine provalili i u Litvu.
Na vrhuncu vlasti na Bliskom Istoku Mongoli su zauzeli Siriju, a na redu su bili Palestina i Egipat.
Međutim, u tom je trenutku veliki kan Möngke umro. Uskoro nakon njegove smrti Mongoli su doživjeli poraz od egipatskih Mameluka kod Ain Jaluta u Galileji (području na kojem je Isus Krist proveo djetinjstvo).
Ta se bitka smatra prekretnom u svjetskoj povijesti jer se, po nekim povjesničarima, tada prvi put čvrsto stalo na put mongolskoj ekspanziji (Egipat je trajno ostao izvan njihovog domašaja).