Engleski katolici prošli su strašnu kalvariju kao malo koji kršćani uopće, te su zajedno sa irskim katolicima bili žrtve dugotrajnih, opetovanih i velikih, ali prilično nepoznatih, protestantskih progona i ubijanja.
Danas su, ironijom povijesne sudbine i praktičnim otpadom većine protestanata u Engleskoj, engleski katolici najbrojnija kršćanska grupacija koja redovito pohađa nedjeljne mise, te su još 2007. godine bili brojniji od anglikanaca o čemu je pisao Guardian
Tim više, što je broj katolika daleko manji od protestanata, te je nešto manji od 10% stanovništva. U tome engleski katolici postaju čak i primjer irskim katolicima koji su stoljećima ljubomorno čuvali poklad vjere, ali je posljednjih 20 godina u Irskoj katoličanstvo počelo posrtati.
U svakom slučaju, preko milijun katolika na nedjeljnim misama svjedoči da niti višestoljetni progoni, zabrane i ubijanja nisu uništili Katoličku Crkvu u Engleskoj!
Franjevački mučenici Engleske
Pobjedničkoj povorci današnjih franjevačkih mučenika priključila su se i ova dvojica Engleza. Njihov spomendan slavi se istog dana zbog istog uzroka mučeništva, sličnoga životnog puta i zajedničkog porijekla, iako su životnu trku završili na različite datume u razmaku skoro jednog stoljeća.
Jones je mučen i ubijen od protestanata 12. srpnja 1598., a Wall 22. kolovoza 1679. godine.
Ivan Jones je postao franjevac u Engleskoj, koju je morao napustiti 1559. godine pred progonima katolika. Pobjegao je u Francusku, gdje je kod franjevaca konventualaca u Pantoisenu zaređen za svećenika. Godine 1591. boravi u Rimu, gdje se iz želje za savršenošću opsluživanjem evanđeoskih savjeta priključuje samostanu. Godinu dana kasnije potajno se vraća u London da bi nastavio rad među svojim sunarodnjacima. Tu je uhićen i nakon zatvorskog mučenja osuđen na smrt. Izvještaj o njegovu mučeništvu poslao je isusovac Garnet u pismu generalu isusovačkog reda tri dana poslije Jonesova mučeništva. Njegovi posmrtni ostaci sahranjeni su kod franjevaca konventualaca u Pantoisenu u Franouskoj.
Ivan Wall je rođen 1620. godine u Engleskoj, a za svećenika je zaređen 1641. godine u francuskom gradu Donad. Vršio je različite službe u svome redu, a 22 godine bio je pastoralni radnik u Engleskoj. Godine 1679. osuđen je na smrt zbog „veleizdaje” koja se sastojala u obećanoj vjernosti rimskom papi. Neposredno prije svoje smrti u Wacesteru opisao je svoj proces i smrtnu osudu i predao to jednom prijatelju da se tiska. Prijatelj je tekst tiskao poslije njegove smrti.
Tu dvojicu engleskih franjevaca blaženim je proglasio papa Pio XI. 15. prosinca 1929. godine.
Izvor: narod.hr