14. studenoga 1991. Zločini srpske vojske – bombardiranje Splita i okolice

Foto: snimka zaslona

Nakon napada na nezaštićeni Dubrovnik Jugoslavenska je ratna mornarica isti scenarij odlučila ponoviti i u Splitu. Uvečer 14. studenog 1991. hrvatski su diverzanti, u namjeri da probiju dvotjednu blokadu Jadrana, u uvali Bobovišća ispred mjesta Milne potopili jedan neprijateljski patrolni čamac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrlo brzo, poslije 23 sata, otvorena je paljba iz ratne luke Lora i drugih punktova jugo-armije po Splitu. Sutradan ujutro jugo – agresorima pridružila su se i četiri ratna broda koja su neprestano krstarila po Bračkom kanalu. Žestoka topovska paljba pogodila je veliki grad. Osim Splita bombardirano je i šire područje srednje Dalmacije, osobito otoci Brač i Šolta, a u napadu je sudjelovalo i šest borbenih zrakoplova. Poginula su dva hrvatska pomorca, a šestero građana je ranjeno. U Splitu su stradali mnogi civilini objekati, a razaranja su pretrpjela i mjesta na zapadnoj obali otoka Brača i Grohote na Šolti, piše Dani ponosa HRT

Hrvatske obrambene postrojbe snažno su uzvratile: pogodile su i oštetile razarač “Split” i jednu topovnjaču, a iznad otoka Brača i Šolte srušile dva zrakoplova tipa “Galeb”.

Agonija jugo-mornarice nastavila se i sljedeći dan. Oštećeni razarač “Split” dvije su topovnjače iz makarskih voda oteglile prema Visu, a u istome smjeru Korčulanskim i Bračkim kanalom povlačili su se i ostali ratni brodovi. Uskoro je došlo do novog sukoba s hrvatskim obalnim bitnicama. U velikoj bitki neprijatelj je ostao bez 11 plovila, a više ih je oštećeno. Preostali brodovi jugo mornarice povukli su se na otoke Vis i Lastovo, ali su ih i tamo uznemiravale hrvatske snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobjedom u splitskom i korčulanskom kanalu Hrvatska je uspjela prekinuti pomorsku blokadu Jadrana. U siječnju 1992. jugoslavenska ratna mornarica morala je napustiti splitsku ratnu luku Loru, a u svibnju i otoke Vis i Lastovo.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.