19. siječnja 1983. uhićen Klaus Barbie – tko je bio „krvnik iz Lyona“?

Foto: Bolivian Government

Nakon Drugog svjetskog rata Amerikanci su ga isprva zaposlili u vojnoj protuobavještajnoj službi, a kasnije je emigrirao u Argentinu, te zatim u Boliviju, gdje je navodno sudjelovao čak i u akciji zarobljavanja i likvidacije Che Guevare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1983. bolivijske su vlasti uhitile nekadašnjeg pripadnika Gestapa Klausa Barbiea. Poznat pod nadimkom “Krvnik iz Lyona”, Barbie je bio porijeklom iz okolice Bonna. Obitelj mu je bila vjerojatno francuskog porijekla i izvorno se zvala Barbier. Sa 24 godine života Barbie je pristupio Nacističkoj partiji (NSDAP), kao pripadnik SS-a.

Za vrijeme rata Barbie je isprva bio poslan u Nizozemsku, a zatim u Francusku, kao šef Gestapa u Lyonu. Tamo je postao zloglasan po metodama ispitivanja zarobljenika (mučenje) i zaradio je nadimak “Krvnik iz Lyona”. Nakon rata Amerikanci su ga isprva zaposlili u vojnoj protuobavještajnoj službi, a kasnije je emigrirao u Argentinu, te zatim u Boliviju.

Kao nacist identificiran je 1971., ali je u Lyon poslan tek 1983. godine. 11. svibnja 1987. počelo je suđenje s porotom koje je i snimano. Dana 4. srpnja 1987. lyonski kazneni sud za zločine proglašava ga krivim za zločine protiv čovječnosti, posebice za deportaciju u logore smrti više stotina francuskih židova (među kojima i 44 djece koja su uhvaćena u kući u francuskom mjestu Izieu i nakon toga ubijena) i osuđuje ga na doživotni zatvor. Umro je u 77. godini, od raka, u lyonskom zatvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.