20. prosinca sveti Dominik iz Silosa – tko je opat po kojem je ime dobio slavni osnivač dominikanskog reda?

Foto: Sveti Antun Padovanski Rijeka

Na glasu kao čudotvorac, prema predaji ozdravljao je bolesnike svojim molitvama, a nakon smrti pripisuju mu se mnoga čudesa, naročito kod teških trudnoća i poroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas slavimo svetog Dominika iz Silosa (Santo Domingo de Silos), španjolskog benediktinskog opata. Rodio se godine 1000. u Cañasu (provincija La Rioja, Navarra) u seljačkoj obitelji i u mladosti je pasao očeva stada ovaca. Postao je benediktinski redovnik u obližnjem samostanu San Millán de la Cogolla, u kojem je djelovao kao poglavar novaka i prior, dok njega i dvojicu braće nije protjerao navarrski kralj Garcia III, koji je želio prisvojiti samostansku zemlju.

Utočište su pronašli u samostanu svetog Sebastijana u Silosu, nedaleko Burgosa u Castilli. Pod Dominikovim vodstvom taj je samostan, osnovan 954, procvao i postao slavan u cijelom kršćanskom svijetu, a danas se diči njegovim imenom. Pretvorio ga je kao opat ne samo u duhovno rasadište već i u važno središte školstva, kulture, umjetnosti, nakladništva i dobrotvorne djelatnosti. Posvetio se i sakupljanju otkupa za kršćane koje su zarobili Mauri.

Na glasu kao čudotvorac, prema predaji ozdravljivao je bolesnike molitvama, a nakon smrti pripisuju mu se mnoga čudesa, naročito kod teških trudnoća i poroda. U Silosu je preminuo na današnji dan, 20. prosinca 1073. Već u XI. stoljeću tom omiljenom svecu bile su posvećene mnoge crkve i samostani. Na njegovom grobu molila je i zavjetovala se i majka budućeg osnivača dominikanskog reda, svetog Dominika de Guzmána, koji je po njemu dobio ime. Zaštitnik je trudnica, rodilja, zarobljenika, zatvorenika i pastira, a zazivaju ga kod hidrofobije, psećeg bjesnila i uboda kukaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.