20. svibnja 325.: Prvi Nicejski Sabor – Isus Krist jest Bog

Na današnji dan 20. svibnja 325., održan je prvi Crkveni sabor u gradu Niceji (današnja Turska). To je ujedno jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji, sabor u povijesti Crkve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na njega je pozvano 1800 biskupa, od kojih je bilo prisutno njih 300-ak (tradicija govori o broju od 318 biskupa).

Glavne točke rasprave bile su:

– Pitanje arijanstva;

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Datum proslave Pashe (Uskrsa);

– Melecev raskol;

– Jedinstvo Oca i Sina;

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Krštenje heretika;

– Položaj onih koji su popustili prilikom Licinijevih progona (tzv. lapsi).

Ključno pitanje Sabora – je li Krist pravi Bog (istobitan s Ocem)?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od svih postavljenih pitanja, ključno i najvažnije pitanje Sabora bilo je pitanje koje je uzrokovala arijanska hereza koju je zastupao aleksandrijski prezbiter Arije tvrdeći da Krist nije iste biti kao Otac, već da je podređen Ocu. Taj nauk je po njemu nazvan arijanstvo i proširio se daleko izvan granica Aleksandrije, osobito među barbarska plemena koja su nadirala izvan granica Rimskog carstva, ali i među cijeli stari kršćanski Istok.

Na Saboru je premoćno odlučeno da je Krist istobitan s Ocem i kao plod takve rasprave napisano je tzv. Nicejsko vjerovanje koje to potvrđuje

Ovom simbolu vjere saborski su oci na Prvom nicejskom saboru pridodali i izjavu o osudi (grč. anathema) koja glasi:

»One dakle koji kažu: „Bilo je kad ga [Krista] nije bilo“, i: „Prije nego se rodio, nije ga bilo“, i: „Iz ničega je načinjen“, ili pak kažu da je druge hipostaze ili biti, ili da je Sin Božji stvoren ili zamjenjiv ili promjenjiv, njih proklinje (grč. anathematizei) Katolička Crkva.«

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time je Arijev nauk konačno proglašen krivovjernim, a njegovi su sljedbenici osuđeni.

Nicejsko vjerovanje prihvaćaju sve kršćanske Crkve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.