22. kolovoza 1863. umro Luka Botić – Oj Marjane, samotna planino

Foto: Wikimedia commons/TM

Na današnji dan umro je Luka Botić  (Split, 28. siječnja 1830. – Đakovo, 22. kolovoza 1863.), hrvatski književnik,pjesnik i političar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gimnaziju je završio u Splitu, a teologiju je studirao u Zadru. Bio je zagrijan za ideje narodnog preporoda. Jedno vrijeme je radio kao Strossmayerov službenik na dvoru u Đakovu, ali kako je odbio prisegnuti vjernost caru dobio je otkaz. Nakon pada Bachova apsolutizma, 1861. postaje zastupnik u Saboru, gdje se bori za ujedinjene Hrvatske i Dalmacije. Umro je od tuberkuloze.

Uspjeh postiže s pripovijesti u stihu Pobratimstvo (1854.), a njegovo glavno djelo, spjev Bijedna Mara (1861.), vrlo je popularno među suvremenicima. Prema njemu je Josip Hatze skladao operu Adel i Mara. Ostala su mu značajnija djela spjevovi Dilber-Hasan (1854.) i Petar Bačić (1862.). Riječ je o romantičnim pjesničkim pripovijestima u duhu narodne poezije, u desetercu, s orijentalnom egzotičnom tematikom. Cjenjeniji među suvremenicima nego danas, smatran je za utemeljitelja romantičarskog spjeva u Hrvatskoj, ali mu je slava danas ponešto izblijedjela.

Volio je rodni Split, a njemu u čast spjevao je pjesmu Marjanu ponad grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Oj Marjane, samotna planino

” Oj Marjane samotna planino
Pored Spljeta pored živa grada
Njetko negdje svoju sreću traži
A ja jadan ja bi sretan bio
Ja bih bolno srce umirio
Kad bi znao kad bi kazat mogo
Što mi mirno more oko tebe
Spram mjesecu il uzdiše sjetno
Il šapuće tihijem talašcem
A njekad se goropadno žesti
Oko tebe Marjane bijesni
I talase pljuskom o te lomi
Kad bi znao kad bi kazat mogo
Što ti veli jugovina mutna
Lomeć grane maslinam i smokvam
Što l’ti kaže suha studna bura
Po goleti po tjemenu čelom
Sušeći ti kadulju blijedu…” (1861.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Luka Botić

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.