3. kolovoza 1914. Njemačka objavila rat Francuskoj – strašni rat odnio milijune života

Foto: snimka zaslona

Njemački je carski generalštab imao uoči Prvog svjetskog rata samo jednu strategiju koja je mogla uspjeti – da porazi Francusku prije nego se ogromna i troma carska Rusija uopće stigne mobilizirati. U suprotnom bi se Njemačka morala istovremeno boriti na dva fronta – zapadnom i istočnom. Nijemci su mislili da će brzo i lako pobijediti Francuze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji je dan 1914. Njemačko Carstvo objavilo rat Francuskoj i tako je zapravo započeo Prvi svjetski rat između tih zemalja. Ta akcija bila je nužna, ne samo zbog ratobornosti njemačkog cara Vilima (Wilhelma) II., nego zbog mehanizma savezništava između europskih sila. Naime, njemački je carski generalštab imao uoči Prvog svjetskog rata samo jednu strategiju koja je mogla uspjeti – da porazi Francusku prije nego se ogromna i troma carska Rusija uopće stigne mobilizirati. U suprotnom bi se Njemačka morala istovremeno boriti na dva fronta – zapadnom i istočnom. Budući da je Rusija prva započela s mobilizacijom kako bi podržala Kraljevinu Srbiju protiv Austro-Ugarske, pokrenuo se mehanizam po kojem je rat bio neizbježan. Njemačka se morala što prije mobilizirati i napasti Francusku.

Budući da je Francuska imala snažne linije obrane na granici s Njemačkom, njemački je carski generalštab razvio strategiju zaobilaznog napada, preko neutralne Belgije (famozni Schlieffenov plan, nazvan po šefu generalštaba grofu von Schlieffenu). Premda su Nijemci mislili da će rat biti ubrzo gotov i da će lako tom strategijom pobijediti Francuze, to se nije dogodilo.

Na kraju su francuski rovovi zaustavili njemačku vojsku i rat se otegnuo pune četiri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 8,5 milijuna muškaraca bit će mobilizirano u Francuskoj i njezinim kolonijama, 13 milijuna u Njemačkoj, 11 milijuna u tadašnjem Britanskom carstvu, 9 milijuna u Austro-Ugarskoj, 18 milijuna u Rusiji, 6 milijuna u Italiji i 6 milijuna u SAD-u.

Francuska ima 1,4 milijuna mrtvih i 4,2 milijuna ranjenih, Njemačka 2 milijuna mrtvih i 4,2 milijuna ranjenih, Austro-Ugarska 1,4 milijuna mrtvih i 3,6 milijuna ranjenih, Rusija 2 milijuna mrtvih i 5 milijuna ranjenih, Velika Britanija i njezino carstvo 960.000 mrtvih i dva milijuna ranjenih, Italija 600.000 mrtvih i milijun ranjenih te Osmansko Carstvo 800.000 mrtvih.

Strašne bitke kod Verduna i na Sommi 1916. imat će 770.000, odnosno 1.200.000 žrtava – mrtvih, ranjenih i nestalih – na obje strane (francuske i njemačke)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milijuni civila poginuli su bez razloga, zbog nerazboritosti i nezasitnosti političara i nacionalnih vođa.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.