30. rujna sveti Jeronim – Dalmacija danas štuje svoga zaštitnika i velikana!

Foto: laudato.hr

Prvi zaštitnik provincije Dalmacije bio je sv. Serafin, tj. sv. Franjo ranjeni, no tadašnja je uprava Reda tražila da ni jedna provincija u redu ne može imati sv. Franju za zaštitnika, osim Asiške.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je za ondašnju prov. Dalmatiae izabran sv. Jeronim Dalmatinac, piše Hrvatska provincija svetog Jeronima.

 

Dalmacija 30. rujna posebno štuje Sv. Jeronima, zaštitnika cijele Dalmacije i Hrvatske provincije franjevaca konventualaca. Njegova molitva: “Parce mihi Domine quia dalmata sum” ili “Oprosti mi Gospodine jer sam Dalmatinac”, postala je u provinciji koja ga slavi krilatica dalmatinskog načina života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi zaštitnik provincije Dalmacije bio je sv. Serafin, tj. sv. Franjo ranjeni, no tadašnja je uprava Reda tražila da ni jedna provincija u redu ne može imati sv. Franju za zaštitnika, osim Asiške. Stoga je za ondašnju prov. Dalmatiae izabran sv. Jeronim Dalmatinac, piše Hrvatska provincija svetog Jeronima.

Sv. Jeronim rođen je 340. godine u Stridonu, u Dalmaciji. Školu je pohađao u Rimu i ondje je kršten. Prigrlio je pokornički, asketski život, pošao na Istok i tamo je zaređen za svećenika. Vrativši se u Rim, postao je tajnik pape Damaza i ondje je započeo prevoditi Sveto pismo s izvornika na latinski jezik. Taj prijevod Biblije naziva se Vulgata (tj. popularni, pučki prijevod). Promicao je monaški, samostanski način života, te se nastanio u Betlehemu. Napisao je brojna djela, osobito tumačenja Svetoga pisma. Umro je u Betlehemu 420. godine.

Često se sv. Jeronim prikazuje s perom i knjigom kako radi u spilji. Postoji i legenda o lavu koji je ušetao u spilju dok je on radio. Lav je u šapi imao trn, a sv. Jeronim se odvažio i bez straha izvadio trn iz lavlje šape. Lav je izlazio noću da bi se nahranio, te se vraćao sv. Jeronimu kraj nogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.