5. kolovoza 1944. Australija – kako su Japanci izveli najveći bijeg iz zatvora u povijesti?

Foto: Wikimedia commons

Na današnji dan 1944. oko 2 sata ujutro, po mrklom mraku, japanski su zarobljenici navalili na ogradu logora vičući “Banzai!”. Prebacivali su se preko žice pomoću deka. Australski vojnici koji su čuvali logor počeli su pucati iz mitraljeza tipa Vickers po bjeguncima. Japanci su bili naoružani samo noževima, palicama i daskama sa zabijenim čavlima, no uskoro su svladali i ubili mitraljesce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1944. dogodio se vjerojatno najveći bijeg iz zatvora u povijesti, kad je više od 545 japanskih ratnih zarobljenika navalilo na ogradu savezničkog logora Cowra u Australiji. Zarobljenički logor nalazio se u australskoj pokrajini Novi Južni Wales, oko 300 kilometara udaljen od najbližeg mora i otprilike isto toliko od Sydneya.

Izgleda da u logoru nisu kršena prava zarobljenika, no ipak su odnosi bili napeti zbog kulturnih razlika između Japanaca i Australaca. U logoru su u to doba bila ukupno 2,223 japanska zarobljenika. Zanimljivo da je na istom mjestu bilo i nevjerojatnih 14,720 Talijana. Ti su talijanski vojnici zarobljeni većim dijelom u Sjevernoj Africi (Libija, Tunis) i odvezeni su čak u daleku Australiju. U logoru je bilo i oko 1,585 Nijemaca.

Oko 2 sata ujutro, po mrklom mraku, japanski su zarobljenici navalili na ogradu logora vičući “Banzai!”. Prebacivali su se preko žice pomoću deka. Australski vojnici koji su čuvali logor počeli su pucati iz mitraljeskog gnijezda po bjeguncima. Japanci su bili naoružani samo noževima, palicama i daskama sa zabijenim čavlima, no uskoro su svladali i ubili mitraljesce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uspjelo je pobjeći 359 Japanaca.

Australska je vojska organizirala potragu. U roku od 10 dana uhvaćeni su ili ubijeni svi do jednog bjegunca. Ukupno je ubijen čak 231 Japanac, a ranjeno je 108. Od Australaca poginula su četiri vojnika. Zanimljivo je da je vođa bijega, koji je također ubijen, bio Hajime Toyoshima, prvi Japanac uopće zarobljen u Australiji u ratu.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.