6. travnja 1793. Francuska revolucija – tko su bili „Anđeo smrti“ i „Krvožedni diktator“?

Foto: Wikimedia Commons / Siren-Com

Najzloglasniji politički komitet u doba Francuske revolucije zvao se Komitet javnog spasa. Poznat je po tome što je provodio teror nad Francuzima, čak i nad ženama, starcima i djecom. Na giljotini je pogubljeno 16.594 ljudi, a u brojnim masakrima, masovnim utapanjima tisuća u rijekama (Nantes) i mučilištima još desetine tisuća nevinih ljudi u jednome od najbrutalijih perioda francuske, pa i europske, povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1793. osnovana je najzloglasnija institucija Francuske revolucije – Komitet javnog spasa (Comité de salut public). Trebao je služiti kao izvršni organ Konventa i ubrzo je postao de facto francuska vlada. Komitet je isprva imao 9 članova, među kojima je vodeću ulogu na početku imao slavni Georges Danton, zastupnik Pariza, prilično umjerenih stavova. Odlučujući događaj zbio se kad je dva i pol mjeseca kasnije na čelu Komiteta Dantona zamijenio Maximilien Robespierre.

On je za razliku od Dantona bio radikalan (pristaše su ga zvali L’Incorruptible – Nepotkupljivi, a protivnici Krvožedni diktator). U rujnu iste godine Komitet je zaveo vladavinu terora. Računa se da je na giljotini pogubljeno 16.594 građana, uključujući Dantona. Na kraju je i sam Robespierre završio na giljotini kad Francuzi više nisu mogli podnositi njegovu diktaturu. Zanimljivo je da su među članovima Komiteta javnog spasa bili i poznati matematičar Lazare Carnot (poznat po Carnotovom teoremu) i pripadnik tzv. “zlatne mladeži” Louis de Saint-Just, poznat i pod nadimkom “Anđeo smrti”.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.