9. svibnja sveti Kristofor – zaštitnik otoka Raba

Foto: www.commons.wikimedia.org

Danas slavimo svetog Kristofora, mučenika iz III. stoljeća. Rodio se po jednima u Kanaanu, po drugima u sjevernoj Africi. Prije krštenja zvao se Reprobus, Offerus ili Adokimus. U srednjem vijeku bio je jedan od najpopularnijih i najštovanijih svetaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je po svemu sudeći snažan čovjek, gorostas, koji je putovao svijetom u potrazi za pustolovinama. O njemu kruže brojne legende. Jednom je naišao na pustinjaka koji je živio kraj divlje, opasne rijeke i pokazivao ljudima gdje su sigurna mjesta za prijelaz na drugu stranu. Kristofor je preuzeo njegovu službu, ali on je putnike preko rijeke prenosio. O njemu se malo zna, ali izvjesno je da je umro kao mučenik oko 251. na grčkom otoku Samosu, za vrijeme Decijeva progonstva. Odrubljena mu je glava jer nije htio žrtvovati poganskim bogovima.

Ubraja se među 14 svetih pomoćnika, koje vjernički puk zaziva u pomoć prigodom raznih prirodnih katastrofa i bolesti. Naročito su ga zazivali u pomoć protiv kuge, ali i kod loših snova, epilepsije, poplave, tuče, grmljavine, oluje, zubobolje i nagle smrti. Njegovu medaljicu i danas sa sobom nose mnogi vozači automobila.

Zaštitnik je putnika, vozača automobila, autobusa, taksija i kamiona, motorista, skelara, poštara, sportaša, atletičara, nosača, istovarivača tereta, radnika koji obavljaju teške i opasne poslove, strijelaca, neženja, lađara, knjigoveža, prodavača voća, vrtlara, pomoraca, nosača, prevoznika, valjača sukna, surfera, planinara, Vilniusa (Litva), Rige (Latvija), Havane (Kuba), otoka Sveti Kristofor (Saint Kitts) te mnogih naselja, župa, crkava i kapela diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Rab, Krčka biskupija, Rovinj).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srednjem vijeku prikaz Kristofora se mogao naći na ulazima u mnoge crkve i na gradskim vratima jer se vjerovalo da onaj tko pogleda lik sveca taj dan neće umrijeti i da može putovati bilo gdje jer će ga Kristofor zaštiti.

Zaštitnik otoka Raba

Naši Rabljani čuvaju relikvije svetog Kristofora i njemu u čast priređuju veliku proslavu u mjesecu srpnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedini dijelovi svečeva tijela završili su kao relikvije u mnogim crkvama svijeta. Svečeva ruka je dospjela u Šibenik, a svečeva lubanja u Rab, gdje je došla iz Carigrada kao poklon rapskoj diocezi 809.god od partijarha Nikephorosa i čuva se još i danas kao velika relikvija u kutiji s pozlaćenim pokrovom. Sama lubanja ukrašena je krunom s dragim kamenjem za koju se pretpostavlja da je dar rabljana svecu zaštitniku, ali po nekim izvorima kruna je dar bosanske kraljice Elizabeza Kotromanić.

Biskup Domana, rodom cresanin, zabilježio je prvo od više čudotvornih spasenja po zagovoru Sv. Kristofora na Rabu, a koje se dogodilo na dan 9.svibnja 1075.god. Ova čudesa opisao je biskup Juraj de Hermolais, zvan Koštica, u Čudima Sv. Kristofora.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.