Blaženi Urban V. – koja je poveznica ovoga pape s nama Hrvatima?

Papa Urban V.
Foto: wikipedia.org

Važno je spomenuti vezu ovoga pape s nama Hrvatima. Kad se vraćao iz Avignona u Rim, posjetio je usput i gradić Loreto, nadaleko glasovito Gospino svetište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu se sastao s velikim brojem hodočasnika iz hrvatskih krajeva, neutješenih zbog preseljenja Nazaretske kućice iz Trsata u Loreto, koji su se ondje našli.

Njihova je pobožnost Papu veoma ganula i on im je iz Rima po franjevcu ocu Bonifaciju poslao čudotvornu sliku Majke Božje, koja se i danas štuje na Trsatu.

Danas slavimo spomendan blaženog pape Urbana V, koji je Crkvom upravljao od 1362. do 1370. Rodio se kao 1310. kao Guillaume de Grimoard u dvorcu Grizac (Languedoc), na jugu Francuske. Prije stupanja na papinsko prijestolje bio je redovnik benediktinac i obnašao visoke službe u svom redu.

Isticao se svetošću i dobrim djelima

Živio je strogo i jednostavno, zazirao od svake raskoši, ispovijedao se prije svake mise koju je služio i stekao velik ugled u vjerničkom puku. I kao papa nosio je redovnički habit. Pomagao je osnivanje brojnih učilišta, gradnju crkava i samostana, podupirao školovanje siromašnih studenata. Potpomagao je misionare i pokrenuo 1365. križarski rat, u kojem je osvojena Aleksandrija. Od 1309. do 1378. pape su stolovali u francuskom gradu Avignonu (jugoistočna Francuska), pa se to razdoblje crkvene povijesti naziva “avignonsko sužanjstvo” jer su pape tada bili pod velikim utjecajem francuskih kraljeva.

Među tim avignonskim papama mirotvorac Urban V. isticao se svetošću i dobrim djelima. Unatoč opiranju francuskog dvora odlučio se 1367. iz Avignona vratiti u Rim. Na to su ga pored ostalih nagovarali i car Karlo IV., sveta Brigita Švedska i pjesnik Francesco Petrarca. Zbog nemira u papinskim gradovima te zbog nagovora i pritiska francuskih kardinala vratio se nakon 3 godine opet u Avignon. Sveta Brigita prorekla mu je da će u tom slučaju umrijeti. To se i dogodilo na današnji dan, 19. prosinca 1370. u Avignonu. Prije smrti zamolio je da ga iz papinske palače prenesu u obližnju kuću njegova brata kako bi se mogao oprostiti s običnim pukom. Papa Pio XI. potvrdio je 1870. štovanje Urbana V. kao blaženika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.