Dubrovačko glazbeno proljeće nastavlja se Beethoven piano ciklusom u kojem s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom nastupa pijanist Đuro Tikvica. Ovaj ciklus publici donosi tri Beethovenova klavirska koncerta, a započeo je u petak, 19. svibnja. Koncerti se održavaju u atriju Kneževa u 21 sat.
Prvim koncertom ravnatao je glasoviti maestro Uroš Lajovic, a na programu su bili Beethovenov Koncert za klavir br. 4, op. 58 i Beethovenova Simfonija br.5, op. 67.
Na koncertu u utorak, 23. svibnja pod ravnanjem maestra Ivana Huta izvedena je najprije Simfonija br. 7 u G duru Luke Sorkočevića, a potom Beethovenov Klavirski koncert br. 2, op.19.
Na posljednjem koncertu ovog ciklusa, u četvrtak, 25. svibnja, također pod ravnanjem maestra Huta, publika će imati priliku čuti Sorkočevićevu Simfoniju br. 8 u G duru te za kraj, Beethovenov Koncert za klavir br. 5, op.73., javlja portal Glazba.hr.
>Koncert o 30. godišnjici klase prof. Tikvice: ‘Ostavio je neizbrisiv trag u biću svakog svog studenta’
Tko je Đuro Tikvica
Đuro Tikvica rođen je u Dubrovniku, a školovao se u Zagrebu i Moskvi. U Moskvi je pohađao Muzičko učilište pri Konzervatoriju Čajkovski u klasi uglednoga profesora Borisa Romanova, a zatim je studirao na Konzervatoriju u klasi znamenite pijanistice profesorice Tatjane Nikolajeve. U tom razdoblju započeo je suradnju s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom i Dubrovačkim ljetnim igrama, a redovito je nastupao u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu i diljem onodobne države.
>Prof. Tikvica s Muzičke akademije: ‘Upravo na moskovskom konzervatoriju razvio sam svoj hrvatski identitet’
U to je vrijeme redovito i zapaženo nastupao i u Moskvi kao solist i kao komorni glazbenik. Tada je nastao i njegov prvi diskografski zapis za tvrtku Melodij. Studij na Konzervatoriju završio je 1987. godine te je diplomirao s odličnim uspjehom kao jedan od najboljih studenata 118. generacije moskovskog Konzervatorija.
Nakon povratka u domovinu snimio je ploču s violončelisticom Asjom Valčić te je nastavio širiti suradnju s DSO-om i uvaženim dirigentima. Godine 1995. godine nagrađen je nagradom Orlando za najbolju domaću koncertnu izvedbu na DLJI. Pedagoški djeluje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu od 1993. godine, a danas je u zvanju redovitog profesora. U njegovoj klasi diplomirao je niz mladih hrvatskih i inozemnih pijanista.
Sudjeluje u radu ocjenjivačkih sudova na natjecanjima mladih pijanista kako nacionalnih tako i međunarodnih te održava mnoge seminare za učenike i profesore. Odlikovan je odličjem Gloria Artis, koje dodjeljuje Ministarstvo kulture i nacionalne baštine Republike Poljske za zasluge u kulturi. Izdao je više nosača zvuka s djelima Čajkovskoga, Rahmanjinova, Papandopula, Schumanna, Griega i Sibeliusa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa