Nastavljaju se radovi na zagrebačkoj katedrali oštećenoj u potresima 22. ožujka. Zbog opasnosti od urušavanja bit će potrebno skinuti i njezin sjeverni zvonik.
Završena je demontaža i deponiranje drvenih kipova proroka u apsidi katedrale, uklonjeni su svi liturgijski predmeti: svijećnjaci, raspela i ostali pokretni dijelovi s oltara.
Isprojektirana je skela unutar i izvan apside. Skele će omogućiti demontažu vrijednih vitraja i oštećenih kamenih elemenata rozeta bifora i trifora. Unutarnja skela će služiti ujedno i za podupiranje puknutih svodova te kasnije izvođenje radova na sanaciji. Vanjska skela će služiti i za radove na obnovi vanjskih dijelova pročelja apside.
U unutrašnjosti katedrale stolari su demontirali kompletne rezbarene klupe iz svetišta. Zaštićena su dva oltara neposredno uz sjeverni zvonik i sada se zaštićuje kamena propovjedaonica.
Popravljene su rupe na bakrenom limu nastale od krhotina južnog tornja i postavljeno je preko 15 m3 zaštite uz dva krovna polja na jugu i sjeveru.
Na južnim kontraforima demontirani su kameni elementi baldahina. To je nešto što se može vidjeti neposredno uz Domitrovićevu kulu.
„Mala“ dizalica koja je bila montirana već prošli petak nije mogla biti u upotrebi zbog jakog sjeveroistočnog vjetra. U ponedjeljak 6. travnja se prvi puta u košari došlo do sjevernog tornja i temeljito su se pregledala nastala oštećenja. Alpinisti su se uspeli do 92 m sjevernog tornja s unutarnje strane i sad se vrši ubrzana postava hrastovih drvenih klada u samom centru zvonika koje će pomoći kod samog dizanja. Ostvarena je i suradnja s Rudarskim fakultetom gdje su se vršila pokusna miniranja, a jučer su se s pripadnicima HV u dvorištu katedrale vršila probna opaljenja – odvajanja metalnih trnova zalivenih olovom na starim kamenim elementima baldahina II galerije i presijecanje eksplozivom upletenog čeličnog užeta koji drži i spaja kameni vrh s protuutegom tj. olovnom kuglom od 4 t.
Video: Josip Ninković
Napravljen je konačni kompletni plan svih aktivnosti za podizanje i spuštanje dijela sjevernog tornja.
Dok se čeka montaža „velike“ dizalice uklonit će se dijelovi s južnog tornja koji prijete urušavanju.
Na samoj katedrali snimaju se sva oštećenja, na objektu je bila stručna komisija Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode grada Zagreba, koja je pregledala sva do sada uočena oštećenja i naložila je hitne mjere intervencije.
Iz Građevinskog fakulteta su također izašli na teren profesori koji su pregledali sva oštećenja – bili su na južnom tornju i u krovištu katedrale, napisali svoja opažanja i mišljenja te preporučili mjere vezane uz sprječavanje daljnjih oštećenja i sigurnost izvođenja radova prije obavljanja detaljnih pregleda i izrade projekta obnove i sanacije svih oštećenja.