Nacionalni park Paklenica u nedjelju će obilježiti 65. rođendan pa će svim posjetiteljima taj dan biti omogućen slobodan ulaz, kao i posjet špilji Manita peć koja će biti otvorena od 10 do 13 sati.
“Proglašenjem Paklenice nacionalnim parkom pred 65 godina, prepoznata je potreba za zaštitom najvećeg šumskog kompleksa na području Dalmacije. Brojni posjetitelji već godinama uživaju u prirodnim ljepotama Velike i Male Paklenice, a posebno je omiljena penjačima. Nacionalni park Paklenica naš je najznačajniji penjački centar poznat i izvan granica Hrvatske. Sadržajima poput penjanja obogaćujemo ponudu naših parkova te na taj način nudimo posebne sadržaje turistima”, istaknuo je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović u priopćenju koje je poslalo njegovo ministartsvo.
NP Paklenica prostire se na površini od 95 četvornih kilometara, na južnim obroncima Velebita, ispod najviših vrhova Svetog brda i Vaganskog vrha, a ime je dobila po smoli crnog bora tzv. paklini.
Prepoznatljiva obilježja Paklenice su autohtone šume crnog bora, nekoliko tipova bukovih šuma, i duboki kanjoni s potocima – bujičnjacima Velika i Mala Paklenica. Prostor parka karakterizira pojava površinskih tekućica koje su svoja korita i doline usjekle u karbonatnu podlogu. Doline Velike i Male Paklenice mjestimično prelaze u impresivne kanjone, a potoci Velike i Male Paklenice su uz to u svojim gornjim dijelovima jedine stalne tekućice na velebitskoj primorskoj padini.
Zahvaljujući bogatstvu i raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta, cijela planina Velebit je 1978. upisana u mrežu rezervata biosfere UNESCO-a.
Paklenicu odlikuje veliko bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta, a osobito špiljske faune. Raznolikost živog svijeta uvjetovana je klimatskim karakteristikama, ali i bogatom i raznolikom geološkom prošlosti. Kako bi se dodatno podignuo turistički potencijal parka, realiziran je projekt uređenja nove pješačke staze uz istočnu stranu potoka Velika Paklenica. Ministarstvo je projekt financiralo sa 1.25 milijuna kuna, a u pripremi je i projekt uređenja posjetiteljskog centra ‘Paklenica’ vrijedan oko 15 milijuna kuna, koji će do kraja 2014. biti prijavljen za financiranje iz EU fondova, ističu u ministarstvu.
Podsjećaju da je zbog podizanja razvojnih potencijal parkova Ministarstvo zaštite okoliša i prirode u posljednje dvije godine za infrastrukturne projekte u zaštićenim područjima osiguralo preko 200 milijuna kuna, a u pripremi su projekti s kojima će se iznos podići na 800 milijuna kuna i koji će se sufinancirati iz EU fondova.