Poznati holivudski glumac Russell Crowe danas slavi 60. rođendan. Iako je tijekom karijere imao mnoštvo uloga, po jednoj ćemo ga najbolje posebno pamtiti – gladijatoru. U čast njegova rođendana talijanska novinska agencija ANSA objavila je zanimljiv tekst.
Kad bi saga o “Harryju Potteru” danas ponovno počela, ne bi bilo čudno da Russell Crowe preuzme ulogu diva Hagrida. S gustom bradom, masivnom tjelesnom građom, osmijehom koji je u kontrastu s veličinom lika, popularni glumac sigurno više ne nalikuje centurionu Maksimu Decimu Meridu koji mu je u “Gladijatoru” (2001.) donio Oscara i svjetsku popularnost.
>Jim Caviezel: Za vrijeme snimanja Pasije, zadobio sam veliku posjekotinu na leđima
Od tada je prošlo više od 20 godina. Čini se da je najpoznatija australska zvijezda svih vremena pomalo u miru sa svojim tijelom i strastima. U konačnici, više voli svirati uživo, nastupati sa svojim bendom nego se prepustiti sjaju crvenog tepiha, pokazivati se u javnosti s kratkovidnim naočalama i krupnim tijelom toliko drugačijim od atletskog dječaka iz ranih dana. Bez prestanka je putovao, a zatim se vratio u svoj dom u Los Angeles gdje je ostao nakon razvoda od pjevačice Danielle Spencer. Neće biti u nastavku “Gladijatora” (koji je završio njegovom smrću), ali ima nadolazeći film (“Sleeping Dogs”), još jedan za ljeto (“Kraven the Hunter”) i na najmanje četiri projekta u produkciji.
Tekst se nastavlja ispod oglasaView this post on Instagram
>Holivudski glumac Shia LaBeouf i službeno postao katolik: Želi postati đakon
Neobična zvijezde koja, čini se, svoj posao doživljava kao hobi, a svoju istinsku strast (glazbu) kao svoju profesiju iz snova. No, svjestan je da je u prvom slučaju zvijezda, sa svim privilegijama, a u drugom – neće ući u Kuću slavnih glazbenika. Rođen u Wellingtonu na Novom Zelandu 7. travnja 1964.. Oduvijek je bio ponosan na svoje maorsko podrijetlo (s majčine strane) i na mješavinu gena koje su se stoljećima spajale (irska, njemačka, velška, škotska, čak i talijanska).
Razne uloge
Od najranije dobi posjećivao je setove (roditelji su mu radili catering na filmskim setovima). Napustio je dom sa 16 godina i godinama se selio između svoje domovine i Australije, često zarađujući za život kao ulični svirač. Svoju prvu ulogu dobio je 1991. (“Crossing”),a potom je uslijedio uspjeh s “Skinheads” i “Romper Stomper”.
>Britanski glumac Laurence Fox ostao bez posla jer nije bio politički korektan, pa osnovao stranku
Godine 1997., dolaskom u Hollywood, pridružio se glumačkoj ekipi “L.A. Povjerljivo” i zaradio svoju prvu nominaciju u Cehu glumaca. Uloga istražitelja bez iluzija, povijenog duhovima svoje profesije, savršeno mu pristaje i njezin će uspjeh, uz mnoge varijacije, ponavljati tijekom cijele svoje karijere. Ali novo stoljeće učinilo ga je zvijezdom s tri nominacije za Oscara za “Insider”, “Gladijatora” i “Lijepi um”. Dvaput ga je porazio Denzel Washington unatoč tome što je dao život nezaboravnim svakodnevnim herojima, ali se s uspješnim peplumom (podžanr, većinom talijanskih povijesnih, mitoloških ili biblijskih epova) osvetio i dobio zvijezdu na Stazi slavnih.
>Evo zašto bi feministice legendarnom Alainu Delonu uskratile nagradu!
Iako ne toliko uspješan, “Gospodar i ratnik” (Peter Weir, 2003.) ostaje jedna od njegovih najintenzivnijih i najdražih uloga. U ulozi mornaričkog časnika Jacka Aubreyja, koji zapovijeda fregatom Surprise, Russell Crowe pokazuje različite stavove i osjećaje. S istom prirodnošću nosio je rukavice poraženog boksača (“Cinderella Man”), napaćenog Robina Hooda (opet s Ridleyem Scottom), biblijskog Noe (režija Darrena Aronovskog), čak i neumoljivog policajca Javerta u adaptaciji “Les Misérables” kao mjuzikla. Javnost ga u posljednje vrijeme pamti po naturalističkom “Papinom egzorcistu”. U svakoj fazi on označava instinktivnu i buntovnu znatiželju koja ga čini nesvrstanim i neočekivanim. Čini se da je u dobi od 60 godina spreman ispisati umjetnički put koji tek treba trasirati, ali ne bi bilo čudno da još jednom skrene u stranu. Kao da juri za unutarnjim snom koji je projicirao u svojoj jedinstvenoj i intenzivnoj režiji, “Izvor nade” iz 2014.
Tekst se nastavlja ispod oglasa