Novi broj Kane: Biskupska sinoda za preporod Crkve

Novi broj Kane
Foto: Kana

Važni događaji u Crkvi prošloga mjeseca, otvaranje Biskupske sinode i VI. hrvatski socijalni tjedan tematska su okosnica novoga broja revije Kana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi smo pozvani krenuti sinodalnim putem, odnosno biti u aktivnom zajedničkom hodu i evangelizacijskom poslanju kao članovi crkvene zajednice te smo kao takvi pozvani ugrađivati evanđeoske vrednote u društvo i u svijet. Ostaje nam poželjeti da ovo zajedništvo, sudjelovanje i poslanje ne ostanu zatvoreni u urede, dvorane i dokumente”, istaknula je na prvim stranicama Kane glavna urednica, Maja Petranović koja je za ovaj broj Kane razgovarala s tajnikom Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije, doc. dr. sc. Denisom Barićem.

U iscrpnom intervjuu govorio je o tome što je sinoda, kako funkcionira, što papa Franjo želi potaknuti, kamo sinodalnost može odvesti Crkvu i koliko će biti prihvaćena u nas u kontekstu promjene mentaliteta na koji smo pozvani, koja je specifičnost Zagrebačke…

U rubrici Aktualno Aldo Sinković također je pisao o Biskupskoj sinodi, ističući po čemu će ona biti posebna. Sinodalnost u Novom zavjetu tema je kojom se u ovom broju bavi fra Darko Tepert, a Josip Grbac, na tragu sinodalnosti, propituje današnje kršćane pitajući se jesmo li proroci ili konformisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumna Stjepana Balobana nosi naslov Poruke Šestoga hrvatskoga socijalnoga tjedna te ovoga puta u nešto dužoj formi tematizira održani skup i njegov značaj.

Naime, u organizaciji Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK, 22. i 23. listopada u prostorima HBK u Zagrebu održan je VI. hrvatski socijalni tjedan na temu “Demografija, iseljavanje, migracije”. Skup je okupio dvjestotinjak sudionika i 34 predavača koji su razmatrali ovu temu, te su u rad bili aktivno uključeni i predstavnici biskupijskih središta preko digitalne platforme Zoom.

U Političkim temama Tonči Tadić piše o Vukovaru, odnosno velikoj 30. obljetnici bitke za taj grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi broj Kane donosi i nekoliko tema koje se bave ekologijom u užem ili širem smislu: U članku Epitafij* slavonskoj svinjokolji Đurica Pardon prikazuje vrlo zanimljivo poimanje slavonske svinjokolje, u odnosu na mesnu industriju.

“Tradicionalna svinjokolja podrazumijeva obiteljski odnos prema životinjama. Nasuprot tomu, dobrobit životinja u industrijskoj proizvodnji zanemarena je do krajnjih granica”, piše među ostalim.

Nova Kana u ovom broju donosi i rubriku Školsko zvono, za koju inače pokatkad pišu učitelji i vjeroučitelji. Ovoga puta tu se nalazi članak Ekološka svijest djece u vrijeme klimatskih promjena: Što možemo učiniti već u školskom dvorištu? koji je napisala profesorica Ksenija Todorović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Niz tema u ovom broju Kane posvećen je medijima (Pametni ili glupi telefon – dječje korištenje uređajima digitalne tehnologije – Vanesa Varga, Medijska pismenost i važnost dijaloga u političkoj komunikaciji – Rafael Rimić, Negativan ili savršen medijski svijet: kako izbjeći strah i bijeg od medija? – Leali Osmančević), obiteljskim temama (Životni problem. Put u propast ili prilike za rast? – Ana Žulec, Ageizam i pravednost – Slavica Dodig…), a tu su i zanimljivi članci u spomen na Ivana Goluba (koji potpisuje znakoviti XIII. učenik) te na “svećenika došašća” Alfreda Delpa (o kojem je pisao Krešimir Cerovac).

Osim navedenih, u novom broju Kane pronaći ćete i brojne druge teme istaknutih autora poput Borisa Becka, Nikole Kuzmičića, Ivana Šarčevića, Stanka Uršića, Veronike Mile Popić i drugih.

Kanu potražite u knjižarama Kršćanske sadašnjosti, svojim župama ili naručite online (u tiskanom ili eIzdanju).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.