Kada je 2. siječnja 1839. Francuz Louis Jacques Daguerre izumio fotografiju, vijest se proširila u mnogim glasilima, a “Leipziger Stadtanzeiger” napisao je: “Bog je stvorio čovjeka prema svom liku i nijedan stroj koji je napravio čovjek ne može trajno zadržati sliku Boga. Zar je moguće da bi Bog napustio svoje vječne principe i dopustio jednom Francuzu u Parizu da svijetu da Vražji izum?”
Izum je, kako u svojoj rubrici piše HRT, odmah nazvan “dagerotipija” i prvi je uspješni postupak fotografiranja pomoću srebrnih soli. Posebno preparirana srebrno bakrena ploča osvjetljavala se u mračnoj komori od 20 do 30 minuta. Nakon toga ta se ista ploča posebnim postupkom razvila da bi se dobio pozitiv koji se mogao kopirati. Daguerreu je za taj, naoko jednostavan postupak, trebalo više godina mukotrpnog istraživanja, a poslije jednogodišnjeg eksperimentiranja francuska je vlada prihvatila njegov projekt i financijski mu pomogla.
Daguerre je napravio prvu fotografiju i navodno je cijeli Pariz htio vidjeti to novo čudo – “dagerotipiju”. Danas je teško shvatiti uzbuđenje njegovih suvremenika, ali je činjenica kako se do tada krajolik ili portret mogao prikazati samo uz slikarsko i crtačko umijeće.
Na zahvaljujući tom prvom koraku, kada se za fotografiju moralo pozirati pola sata i čekati još neko vrijeme da se izradi, mi danas imamo suvremenu tehnologiju fotografiranja.
Pa ako danas “okinete” jedan “selfie”, sjetite se da je na današnji dan Daguerre začeo ono što mi dobijemo u jednoj stotinki sekunde.
Tekst se nastavlja ispod oglasa