Preminuo akademik Radoslav Katičić

Zagreb, 27.10.2014.- Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i zagrebaèki Filozofski fakultet predstavili su Zbornik "Vita litterarum studiis sacra" u èast jednomu od najuglednijih èlanova Akademije i profesora na Sveuèilištu u Zagrebu, a potom i Sveuèilištu u Beèu, akademiku Radoslavu Katièiæu. Zbornik je objavljen u nakladi Filozofskoga fakulteta Sveuèilišta u Zagrebu. Na slici akademik Radoslav Katièiæ tijekom predstavljanja. foto HINA/ Dario GRZELJ/ ua

Hrvatski jezikoslovac, akademik Radoslav Katičić preminuo je u 89. godini, objavila je u nedjelju Hrvatska radiotelevizija (HRT).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utemeljitelj je studija opće lingvistike i indologije na Filozofskome fakultetu u Zagrebu. Od 1961. do 1977. bio je pročelnik novoosnovanog Odsjeka za opću lingvistiku i orijentalne studije.
Jedan je od autora Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika 1967. Bio je član HAZU, Austrijske akademije znanosti, Akademije znanosti i umjetnosti Bosne i Hercegovine, Norveške akademije te Academiae Europae.

Rođen je u Zagrebu 1930. godine, na Filozofskome fakultetu u Zagrebu diplomirao je klasičnu filologiju 1954., a doktorirao 1959. gdine. Docent je postao 1961., izvanredni profesor 1966. i redoviti profesor 1972. godine.

Jozić: Istinska znanstvenička i ljudska veličina

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odlazak u vječnost našeg profesora i učitelja akademika Katičića sve nas je u Institutu silno ražalostio jer smo svjesni nenadoknadiva gubitka istinske znanstveničke i ljudske veličine. S druge strane, ponosni smo što smo imali privilegij napijati se izravno iz njegova neizmjerno duboka i nepresušna izvora znanja”, istaknuo je ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Željko Jozić.

“Profesora Katičića, neprijeporno jednoga od najvećih hrvatskih jezikoslovaca uopće, pamtit ćemo posebno po njegovu vedru i optimističnom pogledu u budućnost hrvatskoga jezika. Za nju je uvijek govorio da ovisi isključivo o njegovim govornicima, koji će zapravo odrediti kakav će taj jezik biti, implicitno poručujući svima onima koji se bave hrvatskim jezikom da se s poštovanjem i razumijevanjem odnose spram govornika hrvatskoga jezika jer hrvatski jezik – to su njegovi govornici”, poručio je Jozić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.