Premijer Tihomir Orešković boravio je u službenom posjetu Vatikanu. U polusatnom razgovoru s papom Franjom u četiri oka, bilo je riječi o kanonizaciji blaženog Alojzija Stepinca.
Naime, ovog ljeta će se sastati mješovita hrvatsko-srbijanska komisija. Trebala bi raditi godinu dana. Na pitanje možemo li očekivati da blaženi Alojzije Stepinac za dvije godine bude proglašen svetim gost Dnevnika 3 don Anton Šuljić rekao je da se može nagađati. Mislim da komisija neće biti od presudnog značenja. Odluke su donesene, komisija je gesta dobro volje prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kazao je.
Možda papa Franjo preko Stepinca i hoće zbližiti dvije crkve, ali to ovdje nećemo postići. Ako papa Franjo proglasi Stepinca svetim kakva će biti reakcija Srpske pravoslavne crkve? Ako ne bude, kakva će biti reakcije katoličke crkve u Hrvatskoj? Miješanje jedne crkve u ono što radi druga crkva je sasvim nevjerojatno područje, rekao je don Šuljić.
Papa bi mogao svetim proglasiti blaženog Alojzija Stepinca 2018. godine
U okviru analize odnosa Svete stolice i Republike Hrvatske, HRT-ov dopisnik iz Rima Silvije Tomašević izjavio je za radijsku emisiju “U mreži Prvog” da se naglašava kako je hrvatski premijer Tihomir Orešković u svojim prvim posjetima imao Njemačku, a potom Vatikan. Komentira se i da su baš tim redom, Njemačka, pa Vatikan, priznali neovisnost Republike Hrvatske, kazao je Tomašević.
Dolazak hrvatskog premijera niti manje od godine dana nakon što je Vatikan pohodila predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović tumači se isto kao dokazom dobrih odnosa između Vatikana i Hrvatske. Dakle, ovim posjetom Vatikan je zadovoljan i mislim da bi trebala biti i Hrvatska zadovoljna rezultatima tog posjeta, rekao je Tomašević.
U vezi s kanonizacijom blaženog Alojzija Stepinca kazao je kako Papa samu kanonizaciju ne smatra upitnom, ali želi da zbog te teme ne dolazi do dodatnih svađa između Pravoslavne crkve u Srbiji i Katoličke crkve u Hrvatskoj te zaoštravanja odnosa između dvije države. Nastoji i da ta komisija koja bi se trebala osnovati dođe do nekog određenog rezultata, usuglašenja o situaciji koja je bila tijekom Drugog svjetskog rata i Stepinca u toj situaciji. Ne očekuje se da će Srpska pravoslavna crkva proglasiti svetim Stepinca. Ne traži se to od nje, ali da se nađu neke dodirne točke, odnosno da se ne prodube daljnje svađe, kazao je Tomašević.
Doznajemo također da ta komisija ne bi trebala trajati duže od godinu dana jer će svi iznijeti svoje stajalište i nakon godinu dana rasprava bi se trebalo doći do određenih rezultata, pa bi onda Papa mogao proglasiti svetim kardinala Stepinca. Mislim da bi se to moglo dogoditi 2018. godine, baš na proglašenje 20. obljetnice blaženim, prododaje Tomašević.
Na pitanje koliko je realno da Papa dođe u posjet Hrvatskoj i u to vrijeme proglasi Stepinca svetim, Tomašević smatra da je preoptimistično, ali i dodaje kako s ovim Papom ništa nije nemoguće. Nedavno je izrazio želju da ide izbjeglicama na Lezbos, pa evo 16. travnja već ide tamo, kazao je Tomašević.
Je li u proces kanonizacije ušla politika, dr. Anto Gavrić, provincijal hrvatske dominikanske provincije i profesor na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu kazao je da bi se tako moglo govoriti, ali da on tako ne smatra. Mislim da ovo što Papa iziskuje i za Hrvatsku i za Crkvu u Hrvatskoj. Koliko god bilo to teško prihvatiti, vidjeli ste i sami kako je premijer rekao da hrvatski narod pati od ovoga. To se osjeća u posljednje vrijeme u Hrvatskoj. Ali dobro je uključiti i Srpsku pravoslavnu Crkvu u ovo. To je jedan način približavanja da se odnosi Katoličke crkve u Hrvatskoj i Pravoslavne crkve ne otežaju, baš zbog Stepinca. Tako da ja ne bih gledao ovdje jedan politički kontekst i politizaciju kanonizacije blaženog Alojzija Stepinca, rekao je Gavrić.