Na današnji dan obnovljena je tradicija olimpijskih igara potekla iz antičke Grčke. Naime, tog je dana 23. lipnja 1894. osnovan u švicarskom gradu Lausanni Međunarodni olimpijski komitet, kao ustanova koja će organizirati sve buduće Olimpijske igre.
Čovjek koji je stajao iza cijelog tog projekta bio je slavni Pierre de Coubertin, francuski plemić s titulom baruna, potekao iz ugledne katoličko-rojalističke obitelji. Barun Coubertin dobio je solidno obrazovanje iz povijesti i naročito ga je privukla antička Grčka. Divio se grčkom idealu spajanja intelektualnih aktivnosti s tjelesnim vježbanjem, što je bilo prisutno u antičkim gymnasiumima.
Odlučio je oživiti tradiciju olimpijskih igara, kao događaja koji bi ujedinjavao svijet i širio ideju mira među državama. Međunarodni olimpijski komitet isprva je imao 11 država članica. Za predsjednika je odabran Demetrios Vikelas, zato jer je bio predstavnik Grčke, mjesta porijekla antičkih igara. Komitet je uspio za manje od dvije godine nakon osnivanja prirediti prve Olimpijske igre. Već na današnjem osnivačkom sastanku dogovoreno je da budu održane u Ateni, po Coubertinovoj želji.
Na prvim Olimpijskim igrama 1896. sudjelovalo je 14 nacija i natjecalo se u samo 9 sportova. Do danas je broj nacija narastao na više od 200, a broj sportova na 26.