„Projekt ‘Zagrebački vremeplov’ nadograđivan je iz godine u godinu, a već sedam godina surađujemo s različitim i pomno odabranim uličnim sviračima, udrugama, folklornim društvima“, rekla je za narod.hr stručna suradnica Turističke zajednice grada Zagreba Ivana Mahnić.
Naime, „Zagrebački vremeplov“ je zajednički naziv za manifestacije koje Turistička zajednica grada Zagreba provodi na trgovima i ulicama središta grada i u parku Maksimir, vikendima od proljeća do jeseni, točnije od 26. travnja do 5. listopada s ciljem oživljavanja prošlih vremena i običaja.
Mahnić napominje kako je „Zagrebački vremeplov“ idealan i ciljano konstruiran za „City Break“ turiste koji se najčešće zadržavaju u Zagrebu dva do tri dana, ali i zato jer su sve manifestacije besplatne, a to su redom „Gornji grad u prošlosti“, „Plesne večeri na Zrinjevcu“, „Promenadni koncerti“ na Zrinjevcu i u Maksimiru, „Folklorna scena“, „Tkalčijana“, „Kumice s Dolca“…
„Tako se, primjerice, kod spomenika kumici svaki petak i subotu, od 8 do 13 sati, mogu susresti kumice s Dolca odjevene u narodne nošnje, a koje prodaju sezonsko voće, povrće, grincajg i na taj način oživljavaju sjećanje na tisuće žena i kumica koje su kroz stoljeća hranile Zagrepčane“, istaknula je Ivana Mahnić.
Promenadni koncerti održavaju se subotom od 11 do 13 sati na pozornici Glazbenog paviljona na Zrinjevcu dok će nedjeljeom tamo u vremenu od 11 do 12 sati Puhački orkestar Zagrebačkog električnog tramvaja izvoditi valcere, koračnice i budnice. Na maloj pozornici u parku Maksimir također će se održati promenadni koncerti u periodu od 10,30 do 12,30 sati koje će izvoditi Ansambl salonske glazbe „Strauss“.
„Od travnja do rujna samo srce grada, od Kaptola, Dolca preko Tkalčićeve ulice pa sve do Trga bana Jelačića pretvori se u ogromnu scenu. Naime, svake subote od 10 do 12 sati, a nedjeljom od 11 do 13 sati, članovi folklornih društava iz Zagreba i okolice dočaravaju zagrebačke običaje, odnosno njihovu tradiciju prikazuju i pokazuju nošnje, pjevaju i plešu, iznenade turiste darivanjem domaćim kolačima i voćem, a iznenadi ih i pristupačnost, srdačnost i toplina“, rekla je Mahnić.
„Zagrebačkim vremeplovom“ nastoji se oživiti i Gornji grad.
„Subotama i nedjeljama, od 10 do 12 sati, starim ulicama i trgovima može se uživati u zvucima starogradskih i ljubavnih pjesama koje izvode ulični svirači, a u popodnevnim satima od 17 do 20 sati mogu se sresti s dvadesetak kostimiranih likova iz zagrebačke povijesti, a koji su dio projekta ‘Gornji grad u prošlosti’“, najavila je Mahnić.
Šetači će tako moći razgovarati s gradskim stražarem, ali i Antunom Gustovom Matošem, Marijom Jurić Zagorkom, Sidonijom Rubido Erdödy i Vatroslavom Lisinski koji će, kako ističe Mahnić, rado posjetiteljima podijeliti svoju priču i srdačno ih dočekati na Gornjem gradu.
„Posjetitelji svaki vikend na Markovu trgu u podne mogu popratiti i smjenu straže počasne satnije Kravat pukovnije“, rekla je Mahnić te dodala kako će posjetitelje posebno razveseliti „Tkalčijana“.
„Tkalčijana traje od sredine svibnja četvrtkom, petkom i subotom kada Tkalčićeva ulica postalje ulicom dobre glazbe i zabave gdje nastupaju ulični svirači“, rekla je Mahnić te dodala kako će se krajem lipnja održavati petkom plesne večeri na Zrinjevcu.
„Posjetiteljima se nudi mnoštvo pjesme, plesa i običaja iz prošlosti i uvjerena sam da će svatko pronaći nešto za sebe. Vesele nas i dobri komentari posjetitelja na događaje kojih ima zaista puno“, zaključila je Mahnić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa