23. kolovoza 1939. potpisan Pakt SSSR-a i Njemačke – kako su komunisti i nacisti podijelili Europu

Godine 1939. potpisan je pakt nacističke Njemačke i komunističkog SSSR-a o nenapadanju. Komunizam i nacizam, dva najveća zla ljudske povijesti, sklopili su tada dogovor i o podjeli šest zemalja Europe. U stvarnosti bio je to agresivni savez dva totalitarna sustava koja su namjeravala podijeliti Europu. Ovaj dan se obilježava kao Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji je dan, 23. kolovoza 1939. godine, sklopljen  (tada) tajni sporazum o nenapadanju između Njemačke i SSSR-a, poznat i kao Pakt Ribbentrop-Molotov (Pakt Hitler-Staljin).

Potpisan je u Moskvi od strane sovjetskog ministra vanjskih poslova Vjačeslava Molotova i njemačkog ministra vanjskih poslova Joachima von Ribbentropa. Međusobni pakt o nenapadanju bio je na snazi do početka Operacije Barbarossa, 22. lipnja 1941., kada je Njemačka napala SSSR.

Nazi-Soviet_1941_podjela,Iako nosi službeno ime  „pakt o nenanapadanju“, u stvari bio je to agresivni vojni savez komunista i nacista, što je najviše na svojim leđima osjetila Poljska okupacijom i podjelom. Dan sklapanja Pakta Ribbentrop-Molotov se ,sukladno odluci Europskog parlamenta iz 2009. godine, obilježava kao Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pakt komunista i nacista – početak strahota za Europljane

Ovaj sporazum obuhvaćao je i tajni protokol kojim je izvršena podjela interesnih sfera komunista i nacista u sljedećim nezavisnim zemljama:
• Finska
• Estonija
• Latvija
• Litva
• Poljska i
• Rumunjska

Tajni protokol je eksplicitno predviđao “političke i teritorijalne promjene” u dijelovima navedenih zemalja što je ovaj sporazum pretvorilo u agresivni vojni savez usprkos njegovom službenom nazivu. Kao posljedica ovog sporazuma, sve navedene zemlje su napadnute i okupirane, bilo od strane Njemačke, bilo od strane SSSR-a. Jedino je Finska, koja je dva puta vodila rat sa Sovjetskim Savezom tijekom Drugog svjetskog rata, uspjela sačuvati svoju nezavisnost, ali je bila prisiljena ustupiti finska narodna područja komunističkom imperijalizmu na istoku zemlje (Karelija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tjedan dana nakon potpisivanja sporazuma, 1. rujna 1939., nacisti su napali Poljsku sa zapada, a malo kasnije komunistička Crvena Armija ušla je u Poljsku sa istoka. Na taj način podjelom Poljske sramotna suradnja dva totalitarna režima dosegla je vrhunac svog licemjerja. Protukomunistički raspoloženo lokalno poljsko stanovništvo je likvidirano, a u novim pograničnim područjima provedeno je etničko čišćenje. Velik broj ljudi je pogubljen, dok je na stotine tisuća protjerano u azijski dio Sovjetskog Saveza ili u gulage u kojima su mnogi izgubili život.

Postojanje tajnog protokola u njemačko-sovjetskim sporazumu o nenapadanju SSSR je poricao 50 godina. Dokument je postao dostupan javnosti tek nakon raspada Sovjetskog Saveza 1992., a uskoro je i proglašen ništavnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.