BiH i s novom vlašću nastavlja ovisiti o potpori MMF-a

Foto: fah

Nove vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine (BiH) nemaju drugog izbora osim nastaviti suradnju s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) jer je to trenutačno jedini način “krpanja” proračunskih rupa, potvrdio je novi predsjednik vlade tog entiteta Fadil Novalić, koji je najavio i značajna smanjenja proračunskih izdvajanja, posebice u socijalnom sektoru, kako bi se održala financijska stabilnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem velikog duga

U odvojenim intervjuima što su ih, uoči potvrde imenovanja nove vlade FBiH, u četvrtak objavili sarajevski dnevni listovi, Novalić je procijenio kako dug kojega će naslijediti od dosadašnje vlade predvođene Socijaldemokratskom partijom (SDP BiH) iznosi oko milijardu konvertibilnih maraka (oko 500 milijuna eura).

Sastavni dio duga je proračunski deficit od oko 330 milijuna eura, a najmanje jedna trećina planira se pokriti kreditom MMF-a, ranije odobrenog na temelju produženog stand-by aranžmana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dogovorili smo se da aktualni stand-by aranžman, koji je u biti kratkoročan, pretvorimo u jedan dugoročni”, kazao je Novalić kako ga citira “Dnevni avaz” pojašnjavajući kako će proračun najmanje još dvije godine biti preopterećen te će stoga izdvajanja ovisiti o potpori MMF-a.

“Mi vraćamo dug MMF-a tako što ćemo se dodatno zadužiti kod MMF-a, no dugoročniji aranžman dat će nam više daha”, kazao je novi federalni premijer.

Napeto stanje u cijeloj BiH

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MMF je u srpnju 2014. odobrio produženje dotadašnjeg dvogodišnjeg stand-by aranžmana uz najavu isplate kredita u vrijednosti od 95,7 milijuna eura.

MMF-a je time odgovorio na dodatne potrebe BiH za uravnoteženjem platne bilance dodatbo ugrožene teškim poplavama u svibnju.

Uz taj dodatni iznos BiH je u sklopu posljednjeg stand-by aranžmana od MMF-a dobila ukupno 478,5 milijuna eura, pri čemu dvije trećine koristi Federacija BiH, a jednu trećinu Republika Srpska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novalić, kojega je na ovu dužnost kao iskusnog poduzetnika postavila Stranka demokratske akcije (SDA), upozorio je i kako je u cijeloj BiH pa tako i u Federaciji iznimno napeto socijalno stanje kao i da je mirovinski sustav gotovo postao neodrživ.

“U pet područja nadilazimo europski i posebice prosjek potrošnje u istočnoj Europi”, kazao je Novalić najavljujući neizbježne rezove u javnoj upravi, školstvu, zdravstvu i socijalnim izdvajanjima.

Žele doći na hrvatsku razinu

“Hrvatska je iza nas najviše opterećena zemlja (proračunskim izdvajanjima) i ona moraju ići dolje. Daj Bože kada bismo uspjeli doći na hrvatsku razinu i tada bismo imali uštede od milijardu KM (500 milijuna eura) na godišnjoj razini”, kazao je Novalić “Oslobođenju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član Predsjedništva BiH Dragan Čović, čija stranka HDZ BiH u novoj vladi FBiH sudjeluje sa šest ministara, dodatno je najavio ekspresne “čistke” u svim javnim tvrtkama i agencijama čim bude potvrđena nova vlast. Najavio je kako valja očekivati da nova vlada već na prvoj sjednici donese odluku o razrješenju sadašnjih uprava i nadzornih odbora javnih tvrtki i agencija i postavi vršitelje dužnosti.

U pravilu je u ovakvim situacijama postavljanje novih uprava zapravo preuzimanje nadzora nad profitabilnim tvrtkama poput dva telekom operatera i dvije elektroprivrede, koje su redovito značajan izvor usporednog financiranja rada stranaka na vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.