BiH: Vlada RS traži novac da bi poduprla europske reforme

Foto: fah

Vlada Republike Srpske neće dati suglasnost za plan provedbe gopodarskih reformi u Bosni i Hercegovini ukoliko joj državni parlament ne odobri povlačenje kredita od Svjetske banke (WB), zaprijetila je u srijedu entitetska premijerka Željka Cvijanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je novinarima u Banjoj Luci kazala kako je njena vlada odlučna u tome istrajati do kraja, bez obzira na moguće posljedice.

Riječ je o kreditu u iznosu od oko 18 milijuna eura koji bi RS trebala iskoristiti za “krpanje” proračunskih rupa.

Odobravanju kredita u Zastupničkom domu parlamenta BiH, sukladno proceduri zaduženja u inozemstvu, usprotivili su se upravo zastupnici iz Republike Srpske, uz ocjenu kako na taj način vlada pod kontrolom Milorada Dodika nastavlja s neproduktivnim zaduživanjem čiju će cijenu na kraju platiti građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kredit nije ni u kakvoj izravnoj vezi s planom reformi čije usvajanje traži Europska unija kako bi se osigurao nastavak puta BiH k europskim integracijama, ali i pružila dodatna financijska potpora iz europskih fondova.

Taj plan trebao bi slijediti zajedničku izjavu vođa političkih stranaka iz BiH iz veljače ove godine kojom su se oni obvezali na provedbu reformi.

Cvijanović je potvrdila kako je plan reformi kojega traži Bruxelles uglavnom usuglašen u pregovorima između Vijeća ministara BiH i entitetskih vlasti, no vlada RS na njega neće staviti svoj potpis sve dok od Svjetske banke ne dobije novac na koji je računala i koji joj je bitan za minimalnu stabilnost ispražnjenog proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Morali smo se služiti svim i svačim da dođemo do tog novca”, kazala je Cvijanović, a za sve je optužila blok predvođen Srpskom demokratskom strankom (SDS), koji je dio vladajuće koalicije na državnoj razini, dok je u entitetu u oporbi Dodikovoj vlasti.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović početkom tjedna je najavio kako će poduzeti odlučne korake ne bi li plan ekonomskih reformi bio usvojen u razdoblju od petnaest dana, upozorivši kako o tome ovisi vjerodostojnost domaćih vlasti u odnosima s Europskom unijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.