Britanske tajne službe sudjelovale u okrutnim metodama ispitivanja?

Britanski parlamentarni zastupnici nastoje od Sjedinjenih Država dobiti informacije o britanskim tajnim službama i njihovoj ulozi u programu otmice i mučenja, a među žrtvama bilo je i djece, koje su izostavljene iz nedavno objavljenog izvješća američkog Senata o aktivnostima CIA-a, piše u nedjelju The Observer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je to izvješće odjeknulo poput bombe u SAD-u, jednako je tako potaknulo zanimanje i upite o ulozi britanskih obavještajnih službi MI5 i MI6 u ratu protiv terorizma što ga je Amerika pokrenula nakon napada 11. rujna 2001.

Kao najbliži američki saveznici Britanci su u stopu pratili postupke SAD-a tijekom kampanja u Iraku i Afganistanu.

Još 2010. premijer David Cameron priznao je da je bilo “upita o stupnju suradnje britanske domaće i tajne službe sa stranim obavještajnim službama koje su se prema zatvorenicima odnosile na neprimjeren način”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

London je priznao da je s Washingtonom razgovarao o otkrivanju ili neotkrivanju informacija koje bi dovele u pitanje “nacionalnu sigurnost”, ali tvrdi da se nije tražilo izostavljanje dijelova izvješća koji bi išli na štetu obavještajnih službi.

“Nije bilo govora o tome da se traži izostavljanje mogućih optužujućih informacija o umiješanosti britanskih obavještajnih službi u aktivnostima koje se u Velikoj Britaniji smatraju protuzakonitim”, tvrdi Downing Street.

Kako piše Observer, predsjednik Parlamentarnog odbora za obavještajna i sigurnosna pitanja Malcolm Rifkind “službeno će zatražiti informacije o Ujedinjenom Kraljevstvu koje su bile povučene iz izvješća američkog Senata”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedino ćemo tražiti podatke koji se tiču Ujedinjenog Kraljevstva”, kazao je Rifkind.

Britanske tajne službe umiješane su u slučajeve otmice ljudi koje su potom prebacivali u Guantanamo gdje su mučeni. Među najjezovitijim slučajevima su otmice djece, poput Operacije Lydd u kojoj je MI6 otimao 2004. protivnike libijskog režima i slao ih u zatvore Muamera Gadafija.

Među njima je i 12-godišnjica djevojčica Khadija al-Saadi koja je imala samo 12 godina kada je zajedno s cijelom obitelji “predana” Gadafijevim krvnicima u zajedničkoj operaciji CIA-e i MI6.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.