Britanski znanstvenici: “Svjetske vlade već sad moraju provoditi planove kako bi ublažile udar omikrona”

osoba koronavirus cjepivo
Foto: Depositphotos

Za sada nema dokaza da je omikron varijanta koronavirusa manje opasna od delte, pokazuju prvi podaci koje su danas objavili britanski znanstvenici s londonskog Imperial Collegea, piše RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi nalazi također upućuju na povećani rizik od reinfekcije, ali i potrebu za primanjem booster doze cjepiva za što uspješniju borbu protiv omikrona, piše The Financial Times.
Dr. Neil Ferguson je rekao da tijekom studije nisu pronađeni dokazi da je omikron blaži od delte.

“Važnost booster doze”

Ujedinjeno Kraljevstvo jučer je zabilježilo najveći broj novozaraženih od početka pandemije, i to drugi dan zaredom. Više od 88 tisuća ljudi dobilo je pozitivan rezultat testa na covid u periodu od 24 sata.

“Iako će biti potrebni tjedni kako bismo ovu temu u potpunosti obradili, vlade već sada moraju provoditi planove kako bi ublažile potencijalni udar omikrona”, rekla je pofesorica Azra Ghani, epidemiologinja s Imperial Collegea i jedna od autorica studije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je kako rezultati “demonstriraju važnost booster doze kao važnog dijela javnozdravstvenog odgovora na pojavu omikrona”. Omikron donosi oko pet puta veći rizik od reinfekcije.

Britanski znanstvenici procijenili su da bi booster doza cjepiva protiv COVID-a mogla pružiti 85-postotnu zaštitu od razvijanja teškog oblika bolesti te do 90 posto zaštite od smrti od omikrona. Obje procjene odnose se na period do 60 dana od primanja boostera.

Bez boostera bi zaštita od teške bolesti kao posljedice omikrona mogla pasti na oko 20 posto za one koji koji su primili cjepivo AstraZenece i oko 40 posto za one koji su primili Pfizerovo cjepivo. Ta procjena odnosi se na period do šest mjeseci od druge doze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pet puta veći rizik od reinfekcije

Istraživači su također otkrili da omikron donosi oko pet puta veći rizik od reinfekcije u usporedbi s deltom. Prije pojave omikrona preboljenje je u periodu od šest mjeseci od prve zaraze pružalo otprilike 85-postotnu zaštitu od reinfekcije. Pojavom omikrona ta brojka je pala na oko 19 posto.

Analizirali su 120.000 slučajeva delte i 15.000 vjerojatnih slučajeva omikrona.

Studijom je utvrđeno da nema značajne razlike u vjerojatnosti da će osobe zaražene omikronom biti asimptomatske u usporedbi s ljudima zaraženima deltom. To odgovara i rezultatu prema kojem nije ništa manje vjerojatno da će osoba zaražena omikronom
završiti u bolnici u odnosu na osobu zaraženu deltom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.