Cijene prirodnog plina vrtoglavo rastu uslijed rata u Ukrajini

plina
Fotomontaža: Narod.hr

Na Amsterdamskoj burzi električne energije (APX), europske normativne tržišne kotacije prirodnog plina porasle su u četvrtak za 41 posto na 125 eura po megavat satu, što je četvrti uzastopni dnevni porast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene su već cijeli tjedan bile u porastu kako su napetosti oko Ukrajine eskalirale – Remix. Nakon što je Rusija u četvrtak u zoru lansirala rakete, ukrajinsko Ministarstvo unutarnjih poslova upozorilo je da je glavni grad Kijev na meti i pozvalo stanovništvo da ode u skloništa.

Kriza dodatno ugrožava europsku opskrbu gorivom. Europa je već u energetskoj krizi jer više od trećine kontinenta ovisi o ruskoj opskrbi plinom, a niske zalihe već su prošle godine gurnule cijene na rekordne razine.

Ukrajinski operater plinske mreže GTSOU naznačio je da plin još uvijek prolazi kroz zemlju, ali plinska mreža sada radi u “povećanom sigurnosnom načinu”. U slučaju napada ili sabotaže plinovoda, cijene bi mogle još više rasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Rusija ismijala diplomatske i gospodarske sankcije zapada: ‘Nemoguće je odsjeći zemlju poput naše’

Njemačka je već suspendirala licenciranje plinovoda Sjeverni tok 2, kojim bi se plin dopremao izravno iz Rusije u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedinjene Države su u srijedu navele da je projekt pod dodatnim sankcijama protiv Rusije. Analitičari Goldman Sachsa, Wood Mackenzie i Rystad Energy AS također predviđaju još veće cijene u ostatku godine jer postoji nedostatak goriva koje se koristi u proizvodnji električne energije, industriji i grijanju.

Prije ruske invazije na Ukrajinu, analitičari JP Morgana već su upozoravali da bi poremećaji u izvozu nafte iz Rusije mogli dovesti cijene nafte na 120 dolara po barelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.