Čović kaže da svađe neće popraviti položaj Hrvata u RS-u

Hrvatski član predsjedništva BiH Dragan Čović ocijenio je u srijedu da je položaj Hrvata u Republici Srpskoj (RS) iznimno težak i pozvao političare i uglednike da prestanu sa svađama i podjelama koje dodatno otežavaju položaj manjinskim narodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Položaj hrvatskog naroda u RS-u i u Banjoj Luci je iznimno težak, kao što je težak i u značajnom dijelu BiH u kojoj je teška i pozicija srpskog i bošnjačkog naroda u nekim drugim krajevima države”, rekao je novinarima Čović koji je u Banjoj Luci bio na obilježavanju 13. obljetnice posjeta pape Ivana Pavla II. tome gradu.

“Ne vidim da je način kako poboljšati položaj bilo kog naroda svađom jer to nije put i moramo napraviti partnerski odnos, jer samo tako ljudi mogu steći dojam da se ovdje ima smisla vraćati”, rekao je Čović.

Predsjednik HDZ-a odbio je komentirati nedavni sukob između srpskih političara i banjolučkog biskupa Franje Komarice koji je progon i stradanje Hrvata u RS-u usporedio s Križnim putem i bleiburškom tragedijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema procjenama Katoličke crkve, s područja RS-a prognano je oko 200.000 Hrvata katolika, a ostalo ih je živjeti tek nešto više od 10.000.

Pokojni Ivan Pavao II. posjetio je Banju Luku na današnji dan 2003. i služio misu za više desetaka tisuća okupljenih vjernika iz BiH, Hrvatske i drugih država.

Predsjedništvo BiH će narednog tjedna pokušati stići europske rokove

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine pokušat će na sjednici zakazanoj za 27. lipnja “stići” rokove postavljene kako bi tijela Europske unije razmatrala zahtjev te zemlje za odobravanja statusa kandidata za članstvo, najavio je u srijedu hrvatski član bosanskohercegovačkog državnog vrha Dragan Čović.

Čović, koji se u Banjoj Luci tijekom dana sastao sa srpskim članom Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem, nije mogao potvrditi hoće li do tog roka vlasti Republike Srpske dati potrebnu suglasnost što je i temeljni uzrok sadašnjih blokada koje su znatno usporile europski put BiH.

Susret Čovića i Ivanića uslijedio je nakon što je postalo jasno da ubrzano istječu rokovi do kojih se tijela vlasti u BiH moraju očitovati prihvaćaju li uvjete pod kojima je dogovorena prilagodba privremenog trgovinskog sporazuma između te zemlje i EU-a, po kojoj bi se bosanskohercegovačko tržište nakon trogodišnjih opstrukcija ipak otvorilo za bescarinski uvoz iz Hrvatske na način na koji to odavno vrijedi za druge članice Unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjet je to koji je jasno postavila Europska komisija kako bi uopće razmatrala zahtjev BiH za odobravanje kandidatskog statusa. Pregovori o prilagodbi privremenog trgovinskog sporazuma koji je sastavni dio Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH i EU (SSP) okončani su potkraj svibnja a kao ustupak BiH je dobila mogućnost postupnog povećanja kvota za bescarinski uvoz kroz petogodišnje razdoblje kako bi se njeno tržište imalo vremena prilagoditi inozemnoj konkurenciji.

Takvim ishodom pregovora nezadovoljne su vlasti RS jer drže da će bescarinski uvoz prehrambenih proizvoda iz Hrvatske ugroziti domaće proizvođače.

Vijeće ministara BiH ipak je prihvatilo dogovorene prilagodbe no mora ih odobriti i Predsjedništvo BiH. Ivanić pak svoj pristanak u državnom vrhu uvjetuje očitovanjem vlade RS koja i dalje kritizira postignuti dogovor.

Čović je u srijedu kazao kako Predsjedništvo takvu odluku mora donijeti jednoglasno te da se neće pribjeći drugim metodama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Preglasavanja Ivanića neće biti”, kazao je Čović.

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić u utorak je kazao kako bi odluka o potvrđivanju izmijenjenog SSP-a morala biti donesena do 25. lipnja no Hini je potvrđeno kako to nije “zapisano u kamenu” odnosno kako bi eventualna suglasnost Predsjedništva BiH i sljedećeg tjedna ostavila mogućnost da tijela Europske unije odnosno ministri vanjskih poslova zemalja članica na sastanku u Bratislavi sredinom srpnja daju odobrenje za razmatranje kandidatskog statusa BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.