Državni odvjetnici Hrvatske, Srbije i BiH u Tuzli o istragama ratnih zločina

Foto: Fah

Na sastanku su bili glavni hrvatski državni odvjetnik Dinko Cvitan, Goran Salihović, glavni tužitelj BiH i tužitelj Posebnog tužiteljstva za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radni sastanak bio je “nastavak uspješne suradnje među državnim odvjetništvima u regiji, posebice na procesuiranju ratnih zločina i traganju za nestalim osobama”, navodi se u priopćenju.

Bio je to važan korak i u provedbi smjernica o zajedničkoj suradnji potpisanih u travnju 2015. godine u Sarajevu, dodaje se.

Glavni državni odvjetnici Hrvatske, BiH i Srbije su 20. travnja pod pokroviteljstvom misije UN-a u BiH potpisali smjernice za unaprjeđenje regionalne suradnje u procesuiranju ratnih zločina, traganja za nestalim osobama i uspostavi posebnog koordinacijskog mehanizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj smjernica je osigurati učinkovitije procesuiranje ratnih zločina u kojima se osumnjičeni, žrtve ili dokazi nalaze na području dvije ili više država.

Potpisivanjem smjernica državni odvjetnici potvrdili su i prihvaćanje obveza iz Deklaracije Međunarodnog povjerenstva za nestale osobe (ICMP) o ulozi države u rješavanju sudbine nestalih osoba u oružanim sukobima i povredama ljudskih prava.

Tu su deklaraciju u kolovozu 2014. u Mostaru potpisali predsjednici država regije kako bi time potaknuli rješavanje problema oko 12 tisuća osoba koje se i danas vode nestalima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UN se obvezao pružiti tehničku i financijsku potporu državnim odvjetništima zemalja regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.