Državno odvjetništvo BiH zatražilo od Švicarske izručenje Nasera Orića zbog istrage za ratne zločine

SCREENSHOT

Državno odvjetništvo Bosne i Hercegovine zatražilo je u ponedjeljak od pravosuđa Švicarske da im izruče ratnog zapovjednika obrane Srebrenice Nasera Orića upozoravajući da bi se eventualnom predajom vlastima Srbije ugrozila istraga protiv njega i drugih osumnjičenih za ratne zločine, priopćeno je iz Državnog odvjetništva BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv izručenja Srbiji

Orić je uhićen u Švicarskoj na temelju tjeralice koju je za njim raspisao Interpol Srbije budući ga srbijanske vlasti terete za ratne zločine počinjene na području Srebrenice nad srpskim civilima i vojnicima. U međuvremenu se očekuje odluka švicarskih pravosudnih vlasti.

Prema navodima iz Državnog odvjetništva BiH, ministarstvo pravosuđa ove zemlje uputilo je zahtjev pravosuđu Švicarske Konfederacije u kojem traži da se Naser Orić vrati u BiH i ne izruči srbijanskom pravosuđu “jer bi se na taj način ugrozio predmet Naser Orić i dr. koji se vodi pred pravosuđem BiH, koje je nadležno za procesuiranje ovog predmeta”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U navedenom predmetu, koji je pokrenut 2006. godine, Naser Orić je ispitan 2008. godine po zahtjevu Okružnog državnog odvjetništva Bijeljina, a predmet je 2009. godine odlukom Suda BiH preuzet u nadležnost Državnog odvjetništva BiH i Suda BiH”, navodi se u priopćenju Državnog odvjetništva BiH.

Orić se odazivao pozivima pravosudnih tijela

Pojašnjava se da je Orić državljanin BiH te se odazivao pozivima pravosudnih tijela, zbog čega nije zatraženo određivanje mjere pritvora ili drugih mjera zabrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pri tome je Državno odvjetništvo BiH izrazilo spremnost na suradnju s nadležnim Državnom odvjetništvom za ratne zločine Srbije u okviru Protokola o suradnji kako bi se predmet procesuirao pred pravosuđem BiH.

Srbijansko Državno odvjetništvo nedavno je odbacilo mogućnost ustupanja predmeta za ratni zločin protiv Orića i drugih pripadnika Armije BiH pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.