Dubok jaz između Izraelaca i Palestinaca na 50. godišnjicu Šestodnevnog rata

Foto: fah

Izraelci i Palestinci u ponedjeljak obilježavaju 50. godišnjicu Šestodnevnog rata, a jaz među njima i dalje je dubok i obilježen godinama nasilja, propalim mirovnim pregovorima i prekršenim obećanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnjica dolazi u vrijeme kada su nade u rješenje s dvije države sve bljeđe, a raste i skepticizam da američki predsjednik Donald Trump u tome bilo kako može pomoći.

Šestodnevni rat 1967. radikalno je promijenio lice Bliskog istoka i bio prekretnica u njegovoj povijesti.

Zadivljujućom pobjedom nad svojim arapskim susjedima, Izrael je znatno povećao svoj teritorij, a Izraelcima je ona bila i ostvarenje težnje duge 2000 godina o povratku Juruzalema pod židovskog okrilje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Palestinci to smatraju krađom svoje zemlje, na koju se nastavljaju postupni napori izraelskih tvrdolinijaša da prošire svoj teritorij od rijeke Jordana do Sredozemlja i tako ne ostave nikakva prostora za palestinsku državu.

Veliki broj Izraelaca, uključujući i neke članove vlade premijera Benjamina Netanyahua, niti ne skrivaju da žele izbrisati ideju o palestinskoj državnosti.

Neki kažu da Palestincima koji žele ostati u židovskoj državi to treba dopustiti, ali ostali se trebaju preseliti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Možda bi im mogli pokušati dati nekakvu kompenzaciju”, kaže 43-godišnji jeruzalemski odvjetnik Michael Lafair.

Na ulazu u jeruzalemski Stari grad, koji je Izrael osvojio 1967. nakon pobjede nad Jordanom, Palestinci su ponosni, ali uglavnom i bez nade.

“Mi ostajemo ovdje, odmah im kažem”, tvrdi Mohamed Kastiro, vlasnik kavane koju vodi od 1965. godine. “Ovo je naša zemlja i nećemo je napustiti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podjele i znakove konflikta lako je pronaći, od prijepora oko svetih mjesta u Jeruzalemu do izraelskog zida na granici sa Zapadnom obalom i potpune blokade Pojasa Gaze.

Izrael se istodobno razvio u najjaču bliskoistočnu vojnu silu i tehnološki naprednu zemlju, što je zadivljujuće postignuće za zemlju stvorenu 1948. i holokausta prije toga.

Međutim, upozoravaju mnogi, Izrael bi se mogao pretvoriti u aparthejd državu” odustane li od rješenja s dvije države i pripoji veći dio Zapadne obale.

Ali s obzirom na to da Izrael nastavlja gradnju na Zapadnoj obali, a Palestinci su podijeljeni između Fataha i Hamasa, analitičari se pitaju i je li rješenje s dvije države prošlost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za međunarodnu zajednicu je i dalje neovisna Palestina, uz državu Izrael, jedina održiva opcija.

“Ne znamo je li rješenje s dvije države mrtvo ili ne, ali sigurno je teže ostvarivo sa svakom izgubljenom godinom”, rekao je bivši američki velesposlanik u Izraelu Dan Shapiro.

Šestodnevni rat bio je potpuni trijumf za Izrael, čija je vojska od 5. do 10. lipnja 1967. porazila Egipat, Jordan i Siriju i pritom osvojila istočni Jeruzalem, Pojas Gaze i Golansku visoravan.

Izrael će kasnije potpisati mirovne sporazume s Egiptom i Jordanom, ali konflikt s Palestincima koji naseljavaju istočni Jeruzalem, Zapadnu obalu i Gazu produbio se.

Prva intifada, ili ustanak, izbio je 1987. i trajao do 1993. godine.

Godinu poslije zavšetka intifade izraelski premijer Yitzhak Rabin i palestinski predsjednik Jaser Arafat potpisali su mirovni sporazum u Oslu i pobudili veliku u nadu u konačno rješenje sukoba.

Međutim, Rabina je 1995. ubio židovski ekstremist, a druga, još nasilnija intifada izbija 2000. godine.

Postojeća Netanyahuova vlada smatra se najdesnijom u izraelskoj povijesti, a zagovornici mira s Palestincima sve su tiši.

S druge strane, Mahmudu Abasu su 82 godine i nepopularan je. Njegov suparnik Hamas nastoji ublažiti svoj imidž, ali i dalje ne kani priznati Izrael.

Mirovni pregovori ne vode se već godinama. U nedavno provedenoj anketi 78 posto Izraelaca kazalo je da ne vidi priliku za mir u doglednoj budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.