4. lipnja 1920. Trianon – kako je Mađarska raskomadana nakon Prvog svjetskog rata?

Foto: snimka zaslona

Nakon potpisivanja Mirovnog sporazuma u Trianonu oko 3.300.000 Mađara našlo se izvan granica domovine, tj. u stranim državama. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znameniti Trianonski sporazum, po kojem je nekadašnjem Ugarskom Kraljevstvu nakon Prvog svjetskog rata oduzeta većina teritorija, potpisan je 4. lipnja 1920. godine. Naime, Ugarska se u Prvom svjetskom ratu nalazila na gubitničkoj strani jer je bila dio poražene Austro-Ugarske. Kao gubitnica, Ugarska je morala pristati na ponižavajuće mirovne ugovore. Pobjedničke sile doista nisu štedjele poražene neprijatelje. Danas se pretpostavlja da je nemilosrdno kažnjavanje poražene Njemačke nakon Prvog svjetskog rata bilo jedan od glavnih uzroka za pokretanje Drugog svjetskog rata.

Paradoksalno je da je Ugarska kažnjena jače nego Njemačka i Austrija. Naime, u Trianonu su joj oduzeli čak 72 % nekadašnjeg teritorija, a oko 3.300.000 Mađara našlo se izvan granica domovine tj. u stranim državama. K svemu tome, Mađarske oružane snage ograničene su na samo 35.000 lako naoružanih vojnika.

Što je sve Mađarskoj oduzeto? U korist Rumunjske oduzet joj je Erdelj (Transilvanija) sa većinskim mađarskim stanovništvom. Nekadašnje sjeverne ugarske županije pripale su Čehoslovačkoj (današnja Slovačka). Gradišće (Burgenland) pripalo je Austriji, a Prekmurje i  Međimurje (gdje su Hrvati bili većina) Kraljevini SHS. Banat i Bačka  sa većinskom mađarskm stanovništvom pripala je Srbiji kao ratni plijen (Kraljevina SHS, kasnije Jugoslavija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Trianonski se sporazum zove po dvorcu Veliki Trianon (Grand Trianon) u neposrednoj blizini Versaillesa, jer je tamo obavljeno potpisivanje tog ugovora. Mađari i danas teško mogu oprostiti nepravdu koja im je tada nanesena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.