Europska komisija pokrenula postupak protiv Češke, Mađarske i Poljske zbog odbijanja premještaja migranata

migrant
Foto: fah

Europska komisija pokrenula postupak protiv Češke, Mađarske i Poljske zbog neispunavanja obveza iz programa premještaja migranata iz Grčke i Italije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Komisija je proteklih mjeseci u više navrata pozivala države članice koje nisu premjestile niti jednu osobu ili koje nisu preuzele obvezu premještanja da to učine. Nažalost, unatoč tim pozivima Češka, Mađarska i Poljska još nisu poduzele odgovarajuće mjere kršeći time svoje zakonske obveze proizašle iz odluka Vijeća te svoje dužnosti prema Grčkoj, Italiji i ostalim državama članicama”, objavila je Komisija je nakon sastanka u Strasbourgu.

“U tom je kontekstu i u skladu s prethodnim izvješćem o premještanju i preseljenju Komisija odlučila pokrenuti postupke zbog povrede propisa protiv te tri države članice”, dodaje Komisija.

Komisija je uoči summita EU-a, koji se održava sljedeći tjedan u Bruxellesu objavila četiri izvješća izvješća o napretku mjera koje su poduzete u okviru Europskog migracijskog programa radi stabilizacije tokova i boljeg upravljanja vanjskim granicama.
Komisija još jednom poziva one države članice da ubrazaju ispunjavanje svojih obveza u pogledu programa premještanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija je u rujnu 2015. godine dogovorila program premještanja po zemljama članicama tražitelja azila, koji se registriraju u Grčkoj i Italiji i koji imaju velike izglede da njihovi zahtjevi budu ispunjeni. Ako se na te zahtjeve pozitivno riješe, migranti dobiju izbjeglički status u zemlji u koju je premješten, a zemlje koje ih prihvate dobiju pomoć iz europskog proračuna.

Poljska i Mađarska odbile su primjeniti dogovor EU-a da se iz Grčke i Italije premjeste migrante s Bliskog istoka i Afrike, kako bi se tim dvjema članicama olakšao teret.
Češka je do sada primila samo 12 izbjeglica, a nedavno je vlada objavila da će prestati primati izbjeglice u sklopu programa premještanja.

Hrvatska je preuzela obvezu da će 90 ljudi primiti iz Grčke i 46 iz Italije. Međutim, Hrvatska je u skupini zemalja koje nisu atraktivne za migrante, stoga će te zemlje teško ispuniti kvote, ali ne svojom krivicom, nego zbog toga što migranti ne žele doći. Prema odluci Vijeća, Hrvatska bi iz Italije trebala primiti 374 osobe, a iz Grčke 594.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je ponovno pozvala na daljnje ubrzanje uvođenja europske granične i obalne straže te na što skorije zapošljavanje potrebnog osoblja i nabavu potrebne opreme.
Komisija također u svom izvješću navodi da dogovor EU-Turska nastavlja davati dobre rezultate, što dokazuje dosljedno smanjenje broja nezakonitih prelazaka u Grčku i uspješno preseljenje više od 6000 Sirijaca kojima je omogućen siguran i zakonit dolazak u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.