Američki predsjednik Barack Obama i njemačka kancelarka Angela Merkel razgovarali su u subotu na summitu svjetskih ekonomskih sila G7 te smatraju da sankcije Rusiji moraju ostati dok ta zemlja ne primijeni sporazum o okončanju sukoba u istočnoj Ukrajini.
Europska unija i Sjedinjene Države uvele su sankcije Moskvi zbog njezine uloge u potpori ukrajinskim pobunjenicima. Rusija je isključena iz grupe koja se nekad zvala G8, a nakon što je prošle godine anektirala Krim.
Zapad optužuje Rusiju da u istočnu Ukrajinu šalje svoje vojne snage kako bi pomogla pobunjenicima, no Moskva takve navode negira uz objašnjenje da su ruski vojnici koji se ondje zateknu dobrovoljci.
Po dolasku u bavarske Alpe Obama je rekao da će čelnici zemalja članica G7 raspravljati o tomu na koji se način nositi s ruskom agresijom u Ukrajini.
Nakon Obamina razgovora s kancelarkom Merkel Bijela kuća izdala je priopćenje u kojemu stoji: “Duljina sankcija bit će vrlo jasno povezana s potpunom ruskom primjenom sporazuma iz Minska i poštivanjem ukrajinskog suvereniteta.”
Njemačka, Britanija i SAD žele sporazum o potpori zemljama EU-a koje su u iskušenju povući sankcije zbog štete koju trpe njihova gospodarstva.
U rujnu je u Minsku postignut dogovor u kojemu su sudjelovali Rusija, proruski pobunjenici i članovi ukrajinske vlade o uspostavljanju 30 km duge tampon zone između dviju sukobljenih strana. No u posljednjih nekoliko tjedana sukobi su pojačani. U posljednjem incidentu ozlijeđena su dvojica pripadnika obalne straže kada je pogođen njihov brod u luci Mariupolju, a okolnosti napada nisu razjašnjene.
Neki su i za pooštrenje
Predsjednik Vijeća ministara Europske unije Donald Tusk na sastanku G7 pozvao je na pooštrenje sankcija.
“Ako itko želi pokrenuti bilo kakvu raspravu o izmjenama u sankcijama, onda to treba biti razgovor o njihovu pooštrenju”, kazao je.
Britanski premijer David Cameron izjavio je da Europa mora ostati jedinstvena oko sankcija Rusiji unatoč štete za zemlje članice te je grupu G7 pozvao da Moskvi pošalje oštru poruku u pogledu Ukrajine.
“Moramo učiniti sve da Europa ostaje jedinstvena”, rekao je Cameron novinarima nakon dolaska na summit.
Britanski dužnosnici kažu da su neke istočne članice EU-a izrazile zabrinutost zbog negativnog utjecaja sankcija na njihovu poljoprivredu. London drži da sve zemlje Unije moraju izdržati taj pritisak kako bi sankcije ostale na snazi.
“Kada je riječ o Ukrajini, nadam se dobrom ishodu na idućem summitu EU-a kako bismo pokazali ujedinjenu frontu protiv agresije potpomognute iz Rusije”, istaknuo je Cameron.
Sankcije što ih je EU uveo Rusiji ističu krajem srpnja.
Kako je dan tekao?
Berlin, Washington i Bruxelles u nedjelju su ponovo pokazali odlučnost prema Moskvi na skupu G7 u Njemačkoj, pozivajući na produljenje sankcija i jedinstvo pred ruskom “agresijom” na istoku Ukrajine gdje se sukob širi.
Dan je počeo pučkom zabavom u selu Kruenu, gdje je njemačka kancelarka Angela Merkel podijelila perece i bezalkoholno pivo s američkim predsjednikom Barackom Obamom po lijepu i sunčanu vremenu.
Dvoje čelnika, u krajoliku koji krase zeleni pašnjaci i planine sa sniježnim vrhovima, odabrali su ovaj lijep okoliš kako bi zajedno s mještanima tog bavarskog sela koje je domaćin G7 proslavili čvrsto američko-njemačko partnerstvo.
Ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu koji je nakon aneksije Krima u ožujku 2014. isključen iz skupine najmoćnijih industrijskih sila, upućena je jasna poruka. Zabavi u kojoj su sudjelovale folklorne skupine prethodio je bilateralni susret.
Merkel i Obama su se dogovorili o produljenju sankcija sve dok Rusija ne bude u cijelosti poštovala ugovor iz Minska i suverenitet Ukrajine, objavila je nešto poslije Bijela kuća. Ugovorom iz Minska zaključenom u veljači predviđa se primirje koje se ipak redovito krši.
Na odvojenoj tiskovnoj konferenciji predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk pozvao je G7 da “potvrdi jedinstvo” u vezi sa sankcijama Rusiji. “Želi li netko razgovarati o režimu sankcija, može razgovarati samo o njihovu pooštravanju”, rekao je.
Kancelarka je poslijepodne ugostila i druge ugledne goste, francuskog predsjednika Francoisa Hollandea, britanskog premijera Davida Camerona, talijanskog premijera Mattea Renzija, japanskog Shinza Abea i njegova kanadskog kolegu Stephena Harpera – na summitu koji je to u pravom smislu riječi, organiziranom u dvorcu Elmau, luksuznom hotelu.
Obama je poručio da partneri u G7 moraju pronaći način kako da “Europska unija ostane snažna i napredna”, smjerajući na grčku krizu.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, također nazočan u Bavarskoj, pozvao je Atenu da što prije iznese svoje prijedloge reforme. “Jasno je da postoji rok”, rekao je na adresu svog “prijatelja” Aleksisa Ciprasa, grčkog premijera.
Šest predsjednika država i vlada izvan skupine G7 (Etiopija, Irak, Liberija, Nigerija, Senegal i Tunis) priključit će se u ponedjeljak razgovorima na temu bliskoistočnih sukoba i islamskog teororizma. Predviđene su i radne sjednice o klimi, pomoći razvoju i ženama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa