Goldman Sachs najavljuje skori pad cijene nafte na 40 dolara za barel

Prema podatcima objavljenim u The International Business Timesu cijena će sirove nafte početi padati kako globalne zalihe početi rasti, pa će ona na američkom tržištu uskoro doseći 40 dolara za barel, prenosi energypress.net.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaju kako će cijena nafte tipa Brent također padati pod pritiskom povećanih zaliha, a sirova nafta tipa WTI uskoro će doći na 40 dolara za barel, razinu koja nije viđena od prijelaza iz 2008. u 2009. godinu. Podsjetimo, trenutno se sirovom naftom u SAD-u trguje na niže od 50 dolara, a Brent se nalazi na ispod 60 dolara.

Iz Goldaman Sacsa su 8. ožujka objavili kako će prijelaz iz zime u proljeće dovesti do daljnje usporavanja potražnje. Kao razultat toga doći će do daljnjih poremećaja u zemljama OPEC-a. Stoga će nafta tipa Brent nastaviti padati, baš kao i nafta tipa WTI. Upozoravaju, ipak, kako se procjene odnose na slijedeća dva mjeseca.

Wall Street, u međuvremenu, očekuje pad cijena nafte uslijed prebacivanja azijske industrijske proizvodnje na ukapljeni prirodni plin i obnove iskorištavanja nuklearne energije u Japanu, što će industrijsku proizvodnju pojjeftiniti za dvije trećine u odnosu na naftu. U Japanu je, naime, regulator odobrio otvaranje i obnovu starih reaktora (nakon katastrofe u Fukushimi 2011. godine) te će ove godine u pogonu biti svih 48 reaktora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reuters, pak, javlja kako su cijene nafte u razdoblju od siječnja do veljače porasle za jednu trečinu uslijed prekida opskrbe, zbog ratova u Iraku i Libiji, snažnije zimske potražnje, ali i povećanih rafinerijskih marži. S druge strane, od lipnja 2014. godine do siječnja ove godine cijena se spustila za oko 60 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.