Indonežani birali predsjednika i zastupnike parlamenta: Čak 245.000 kandidata za 20 tisuća mjesta

Foto: Fah

Indonežani su u srijedu birali predsjednika i zastupnike parlamenta, a dosadašnji šef države Joko Widodo i bivši general Prabowo Subianto naizgledniji su kandidati za čelno mjesto zemlje koja broji najveću muslimansku zajednicu na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Birališta su otvorena u 7,00 sati po lokalnom vremenu (22,00 GMT) u najistočnijoj pokrajini Papui, dva sata ranije od onih u Džakarti zbog vremenske razlike. Zatvorena su u 13,00 sati po lokalnom vremenu (06,00 GMT).

Prvi neslužbeni rezultati, koji će se temeljiti na uzrocima s glasačkih mjesta, bit će objavljeni nekoliko sati nakon zatvaranja birališta.

Ovo je prvi puta da su se predsjednički i parlamentarni izbori u toj zemlji održali istog dana, što je bio veliki logistički izazov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekordni broj od 245.000 kandidata iz 16 nacionalnih stranaka natjecalo se za više od 20 tisuća mjesta u nacionalnom, pokrajinskim i gradskim parlamentima.

S oko 800.000 glasačkih mjesta, radi se o jednima od najvažnijih izbora u povijesti Indonezije, a ujedno i najkompleksnijima.

Na birališta je pozvano preko 190 milijuna Indonežana. Raspoređeno je gotovo 350.000 policajaca i vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbori se protežu na arhipelagu od 17.000 otoka između Indijskog oceana i Pacifika, prostirući se na gotovo 5.000 kilometara od krajnjeg zapada i otoka Sumatra do najistočnije provincije Papue.

Indonezijski izbori najmasovniji su jednodnevni izbori u svijetu

Borba između Jokoa i Prabowoa je ponavljanje predsjedničkih izbora 2014. koje je Joko tijesno dobio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sretan sam što mogu glasati i u poznijoj dobi. Ali to je jako komplicirano jer ima puno glasačkih listića”, rekla je Suparni (79).

Zadnja ispitivanja javnog mnijenja daju prednost Jokou Widodou, 57-ogodišnjem predsjedniku na odlasku s oko deset postotnih bodova ispred njegovog protivnika, bivšeg generala Prabowoa Subianta (67).

Oporba je upozorila da bi mogla osporiti rezultate u slučaju da zaključi da je došlo do prijevara te pokrenuti prosvjede.

Kada je Joko pobijedio prije pet godina bio je gotovo nepoznata osoba bez ikakvih veza s indonezijskom političkom i vojnom elitom. Iz anonimnosti prodavača namještaja izdigao se tek postavši gradonačelnik Sola u središnjoj Javi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se hvali uspjesima svoje vlade u unapređivanju oronule infrastrukture gradnjom novih cesta, luka, aerodroma i brana.

Aktivisti za ljudska prava mu, međutim, zamjeraju da nije unaprijedio zaštitu ljudskih prava u zemlji, što mu je bilo jedno od ključnih obećanja.

Uz to, za potpredsjedničkog kandidata izabrao je muslimanskog svećenika Ma’rufa Amina, čelnika Indonezijskog vijeća ulema i poznatog homofoba koji smatra da homoseksualnost treba biti krivično gonjena.

U gospodarstvu, rast stagnira, proračunski manjak raste, a rupija je u rujnu prošle godine pala na najnižu razinu od azijske financijske krize 1998. godine.

Korupcija je raširena, iako Joko ima ugled nepotkupljivog političara. Nekoliko njegovih suradnika uhićeno je zbog korupcije, među njima i predsjednik stranke Golkar, članice vladajuće koalicije.

Prabowo u kampanji obećava da će sve građane tretirati jednako, bez obzira na etnicitet i vjeru.

“Naši učitelji, naši islamski svećenici učili su nas da je indonezijski islam onaj koji donosi dobro svemu u svemiru”, rekao je nedavno pred 100 tisuća pristaša u Džakarti.

Mnogi mu ne vjeruju. Žestoki je nacionalist, podupire konzervativne muslimanske skupine.

Prabowoa, u ono doba vojnog generala, već godinama optužuju za kršenja ljudskih prava prodemokratskih aktivista za vrijeme Suhartova režima 90-ih godina prošlog stoljeća što on negira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.