Iračke snage počele operaciju odsijecanja Mosula od Sirije

Foto: Fah

Iračke paravojne snage počele su operaciju u subotu kako bi zauzele grad Tal Afar od skupine Islamske države i prerezale opskrbne linije iz Mosula u Siriju, rekao je glasnogovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snage Hašed al Šabija, paravojne krovne organizacije u kojoj dominiraju šijitske milicije što ih podupire Iran, u velikoj mjeri bile su na rubu kad je prošli tjedan počela operacija preuzimanja Mosula od IS-a.

“Cilj operacije jest prerezati linije opskrbe između Mosula i Rake i stegnuti obruč oko IS-a u Mosulu te osloboditi Tal Afar”, rekao je glasnogovornik Hašeda Ahmed al Asadi za AFP, govoreći o najjačem uporištu IS-a u Iraku i Siriji.

Asadi je rekao da je cilj operacije preuzeti grad Hatru i Tal Abtu kao i Tal Afar, kazao je Asadi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Operacija bi mogla primaknuti borbe drevnom gradu Hatri, smještenom sjeveroistočno od grada istoga imena, mjestu s UNESCO-va popisa svjetske baštine koje je već jednom IS razarao.

Upletanje šijitskih milicija u operaciju za Mosul izvor je sporova jer neki od vodećih zapovjednika Hašeda ustraju na tome da ne planiraju ući u većinski sunitski grad.

Irački Kurdi i sunitski arapski političari protive se upletanju, kao i Turska, koja je vojno prisutna istočno od Mosula unatoč ponovljenim zahtjevima Bagdada da se povuče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veze između Hašeda i koalicije pod vodstvom SAD-a koja se bori protiv IS-a također su napete, ali paravojske imaju raširenu podršku među pripadnicima iračke šijitske većine.

Tal Afar bio je šijitski većinski grad prije nego što su ga sunitski ekstremisti IS-a preuzeli 2014. a njegovo zauzimanje bio je glavni cilj šijitskih vojnih snaga.

IS je 2014. preuzeo velika područja sjeverno i zapadno od Bagdada, no iračke snage su otad vratile značajni teritorij i Mosul je posljednji veliki grad u Iraku koji drže džihadisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.